Przebił opony w ponad 60 pojazdach. Jest akt oskarżenia

25.01.2019

Przebił opony w ponad 60 pojazdach. Jest akt oskarżenia

Wkrótce na ławie oskarżonych zasiądzie 56-letni Adam J., który oskarżony jest o zniszczenie opon w ponad 60 pojazdach. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, lecz nie potrafił w sposób racjonalny wytłumaczyć motywów swojego zachowania. Stwierdził jedynie, że wypił dużo alkoholu i na pojazdach postanowił wyładować swoją złość…

1 października ubiegłego roku wielu mieszkańców Myszkowa zauważyło, że w należących do nich samochodach zostały przebite opony. Okazało się, że zniszczeń dokonał 56-letni mieszkaniec Myszkowa, Adam J. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów jeszcze tego samego dnia, a przeprowadzone wobec niego badanie wykazało około 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. – W dalszym postępowaniu stwierdzono, że w nocy z 30 września na 1 października  2018 roku Adam J. dokonał w opisany sposób zniszczenia opon w 66 samochodach, zaparkowanych przy ulicach Strażackiej, Kościuszki, Słowiańskiej, Kościelnej, PCK, Spółdzielczej, Skłodowskiej i 11-go Listopada. Łączna wysokość spowodowanych przez niego szkód wynosi około 17.000 zł – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

W postępowaniu Adamowi J. przedstawiono zarzut zniszczenia mienia oraz uznano, że jego czyn jest występkiem o charakterze chuligańskim. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam J. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, lecz nie potrafił w sposób racjonalny wytłumaczyć motywów swojego zachowania. Wyjaśnił, że 30 września wypił znaczne ilości alkoholu i postanowił wyładować złość, przebijając opony w samochodach.

– Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że sprawca w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów nie miał zniesionej zdolności rozumienia znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem, czyli był w pełni poczytalny. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Myszkowie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – wyjaśnia prokurator Ozimek. Adam J. był w przeszłości karany za groźby karalne. Przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. – Ponadto skazując za występek o charakterze chuligańskim sąd wymierza sprawcy karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy zagrożenia zwiększonego o połowę. Ponadto w takiej sytuacji warunkowe zawieszenie wykonania kary może nastąpić jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach – podsumowuje prokurator Ozimek.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły