Przebudowa Promenady im. Czesława Niemena: miasto chce sięgnąć po rządowe pieniądze

24.01.2022

Przebudowa Promenady im. Czesława Niemena: miasto chce sięgnąć po rządowe pieniądze

Projekt pierwszego etapu przebudowy Promenady im. Czesława Niemena jest już gotowy.  – Będziemy starać się pozyskać dofinansowanie na ten cel z Rządowego Funduszu Polski Ład – zaznacza prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Inwestycja, której realizacja zostanie rozłożona na dwa lata, w sumie pochłonie 5,7 mln zł.

– Promenada ma już ponad 40 lat. Jej stan pozostawia wiele do życzenia. Postanowiliśmy więc popracować nad jej metamorfozą – wyjaśnia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Jak na razie powstał projekt przebudowy pierwszego odcinka. – To około 400 metrów bieżących – od Centrum Handlowego Promenada do ulicy Brzeźnickiej – dodaje.

W ramach plac zaplanowano wymianę nawierzchni z asfaltowej na betonową, oświetlenia, całej małej architektury oraz instalację monitoringu. Nieodzowne będzie uzupełnienie drzewostanu, przemodelowanie części grup krzewów oraz żywopłotów. – Niezwykle ciekawym elementem, na który należy zwrócić uwagę, będzie stworzenie pewnego rodzaju bramy wejściowej na promenadę. Będzie ono zadaszone, iluminowane i wyposażone w nagłośnienie. Dzięki temu byłoby to idealne miejsce organizacji wieczornych pokazów czy kameralnych spektakli opartych o światło i dźwięk – podkreślał prezydent.

W ramach inwestycji nie tylko sama promenada zmieni swoje oblicze. Prace obejmą również jej dodatkowe otoczenie. – Czekają nas zmiany w Parku Tysiąclecie. Odnowimy też sieć ścieżek i wyremontujemy tamtejszy plac zabaw – zaznaczał projektant Witold Rudecki ze Studia V13. – Będzie on wyglądał nieco jak ten z parku Flinstonów – uchyla rąbka tajemnicy prezydent.

Poza tym w ramach plac zaplanowano rozdzielenie ruchu rowerowego od pieszego. – Zamierzamy to uporządkować nie tylko w ciągu głównym, ale też chcemy rozdzielić rowerzystów od targowiska znajdującego się w pobliżu tunelu – mówi Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. – Oprócz tego na nawierzchni zamierzamy stworzyć kącik gier dla dzieci. Takich elementów w naszym mieście jeszcze nie było – dodaje.

Realizacja inwestycji będzie rozłożona na ten i przyszły rok. Całość ma kosztować 5,7 mln zł. Miasto chciałoby na ten cel pozyskać dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Konieczne będzie też zabezpieczenie wkładu własnego.

 

  • kg
Najnowsze artykuły