Przed zjazdem motocyklistów… Film z wypadku ku przestrodze

12.04.2019

Przed zjazdem motocyklistów… Film z wypadku ku przestrodze

W najbliższą niedzielę (14.04.) kolejna grupa motocyklistów spotka się na Jasnej Górze by rozpocząć sezon. Przy tej okazji policjanci kolejny raz apelują o ostrożność. Ku przestrodze – za zgodą prokuratora – opublikowali nagranie z niedzielnego śmiertelnego wypadku. Z ustaleń śledczych wynika, że młody motocyklista utracił panowanie nad pojazdem, wjechał do przydrożnego rowu i uderzył w betonowy przepust. Niestety nie udało się go uratować.

Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w niedzielę (7.04.) na DK 1 w okolicach Poczesnej. 20-letni mieszkaniec powiatu myszkowskiego prawdopodobnie jechał na zlot motocyklistów na Jasną Górę.

W związku z kolejną pielgrzymką miłośników jednośladów policjanci apelują o ostrożność. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem  śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Należy pamiętać, że motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i przy dużych prędkościach zderzenie z innym pojazdem lub upadek przypłaca życiem.

Stan nawierzchni również ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. – Gdy rozpędzony motocykl wpadnie jednym kołem w wyrwę lub najedzie na rozsypany żwir czy piasek, nie trudno o tragedię. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Większość motocyklistów respektuje przepisy ruchu drogowego, ale w dalszym ciągu na drogę wyjeżdżają kierowcy, których styl jazdy cechuje brawura i brak wyobraźni – podkreślają policjanci.

Niedzielny Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy nawiązuje do przeszłości, czyli organizowanych w Częstochowie i na Jasnej Górze od 1932 roku zjazdów gwiaździstych pod patronatem Polskiego Związku Motorowego. Od 2012 roku realizowana jest przez Stowarzyszenie o tej samej nazwie, jako hołd pamięci dla wszystkich ówczesnych i współczesnych pasjonatów dwóch kółek. W tym roku zjazd połączono z tradycją Niedzieli Palmowej.

Organizowana przez Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy impreza rozpocznie się o godzinie 10.00 na parkingu przy Spichlerzu w Olsztynie. Około godziny 10.30 uczestnicy wyruszą w kierunku Częstochowy – po przejechaniu Alejami Najświętszej Maryi Panny, dotrą na jasnogórskie błonia, gdzie o godzinie 12.00 wezmą udział w uroczystej mszy św., połączonej z poświęceniem motocykli. Po uroczystości wrócą do Olsztyna, gdzie odbędzie się piknik motocyklowy.

W związku z organizacją zjazdu, od soboty (od godziny 18.00) zostanie wyłączona z ruchu północna jezdnia III al. Najświętszej Maryi Panny (wyłączeniu podlegają także miejsca parkingowe i postój TAXI). Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać do niedzieli, do godziny 13:00.

Motocyklisto:

– respektuj przepisy obowiązujące na drodze,

– nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości,

– nie wjeżdżaj na skrzyżowanie gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,

– nie wciskaj się między pojazdy,

– nie przeceniaj swoich umiejętności kierując jednośladem,

– zadbaj o widoczność na drodze – używaj elementów odblaskowych na odzieży,

– nie wymuszaj pierwszeństwa,

– nie wyprzedzaj “na trzeciego”.

– pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe,

– zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania i ostrożności,

– zawsze zakładaj kask i odpowiednią odzież,

– zadbaj o prawidłowe oświetlenie swojego jednośladu i stan techniczny.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły