Przedwojenna willa wyremontowana. Teraz korzysta z niej Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny

16.01.2019

Przedwojenna willa wyremontowana. Teraz korzysta z niej Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny

Blisko 2,5 mln złotych pochłonął remont przedwojennej willi przy ulicy Sułkowskiego 9. Nie byłby on możliwy, gdyby nie środki unijne. W budynku, który przeszedł całkowitą metamorfozę, znajduje się teraz siedziba Częstochowskiego Centrum Wsparcia Rodziny. Jest ono czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 19, a w soboty od 9 do 14.

Gospodarzem całkowicie zmodernizowanej i zaadaptowanej willi jest Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „Dla Rodziny”, które prowadzi Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny już od połowy 2013 r. (wcześniej Centrum działało przy ul. Jasnogórskiej).

Zakres prac obejmował: przebudowę wnętrza budynku, budowę nowej klatki schodowej, wykonanie wejścia, wzmocnienie stropów wraz z wykonaniem nowego stropu nad piętrem, wzmocnienia konstrukcji dachu oraz ocieplenie budynku w celu dostosowania do nowej funkcji.

Po gruntownej przebudowie na trzech poziomach powstały tu pomieszczenia terapii indywidualnych i grupowych, sale szkoleniowe, a nawet punkt przedszkolny zapewniający opiekę nad dzieckiem w czasie, gdy rodzic lub rodzice odbywają spotkanie terapeutyczne lub rozmowę. W Centrum swoje miejsce mają też pracownicy socjalni CCWR, działający przede wszystkim w terenie, tu spotyka się też Miejska Rada Rodziców Zastępczych. Zarząd Stowarzyszenia planuje w najbliższym czasie zorganizować w nowej siedzibie zajęcia dogoterapii oraz zaprosić do udziału w kursie języka migowego.
To kolejna miejska inwestycja służąca poprawie warunków świadczenia usług społecznych i wzmacnianiu kapitału społecznego miasta. To także konsekwencja kierunku obranego przez miasto, związanego z tworzeniem warunków do rozwoju bardziej kameralnych, rodzinnych form opieki nad dzieckiem oraz przekazywaniem zadań w zakresie pomocy społecznej wyspecjalizowanym organizacjom pozarządowym.

Przebudowa byłaby niemożliwa, gdyby nie środki unijne. Miasto zdobyło ponad 1,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (całkowita wartość projektu wyniosła prawie 2,5 mln zł).

 

Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny realizuje zadania powiatowe przewidziane dla organizatora rodzinnej pieczy zastępczej oraz gminne – w zakresie wsparcia rodziny, w szczególności tworzenia oraz rozwoju systemu opieki nad dzieckiem, pracy z rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych poprzez zapewnienie wsparcia i pomocy asystenta rodziny oraz dostępu do specjalistycznego poradnictwa.

Zadania Centrum to m.in.:
– organizowanie szkoleń dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka lub pełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego,
– powadzenie naboru kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
– zapewnianie pomocy i wsparcia osobom sprawującym rodzinną pieczę zastępczą, w szczególności w ramach grup wsparcia oraz rodzin pomocowych,
– praca z rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych poprzez zapewnienie wsparcia i pomocy asystenta rodziny,
– objęcie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej,
– udzielanie wsparcia pełnoletnim wychowankom pieczy zastępczej poprzez wspieranie procesu usamodzielnienia,
– podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezp. dzieci i rodzin,
– prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci, oraz realizacja innych zadań przewidzianych dla organizatora pieczy zastępczej i podmiotu organizującego pracę z rodziną, zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
– zgłaszanie do ośrodków adopcyjnych informacji o dzieciach z uregulowaną sytuacją prawną, w celu szukania dla nich rodzin przysposabiających
– współpraca ze środowiskiem lokalnym, w szczególności z powiatowym centrum pomocy rodzinie, ośrodkiem pomocy społecznej i miejską radą rodziców zastępczych.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły