Przy częstochowskich przedszkolach powstały ogrody zmysłów

17.06.2022

Przy częstochowskich przedszkolach powstały ogrody zmysłów

Z pozoru nienadające się do niczego stare rzeczy takie jak kosze, krzesła, opony, miski, wiaderka, czy szkiełka mogą się przydać! Udowodniły to częstochowskie przedszkolaki. To między innymi z takich elementów stworzyły one „Zaczarowane ogrody”.

„Zaczarowane ogrody” powstały w ramach konkursu zorganizowanego przez Miejskie Przedszkole nr 16 przy współudziale Wydziału Edukacji. Do udziału w nim zgłosiło się 35 częstochowskich przedszkoli. Zadaniem uczestników było wykonanie przedmiotu użytkowego bądź ozdobnego do ogrodu sensorycznego z wykorzystaniem starych, niepotrzebnych rzeczy  – jak kosze, krzesła,  opony, miski, wiaderka czy szkiełka. Taka praca miała pokazać, w jaki sposób przedmioty, które w jednej roli są już nie do użytku, mogą posłużyć czemuś innemu – również pożytecznemu i nie skończyć jako „śmieci”. Obiekty te – najlepiej cechujące się zróżnicowaną fakturą (szorstką, gładką etc.) i kolorami – można było wypełniać kwiatami, trawami czy ziołami.

A czym w ogóle jest ogród sensoryczny? To ogród, który ma oddziaływać na ludzkie zmysły intensywniej niż ogród tradycyjny, angażując nie tylko wzrok, ale i węch, słuch, dotyk. Nawet smak –  ogrody sensoryczne mogą bowiem zawierać w swoim obrębie rośliny dające jadalne owoce.   Dawniej ,,ogrody zmysłów”  pełniły głównie rolę terapeutyczną i były zakładane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Dziś są m.in. pożyteczną propozycją dla najmłodszych, którzy mogą z bliska doświadczać przyrody i wiele się nauczyć.

Cel konkursu był zarazem „estetyczny” i ekologiczny – bo miał też zwracać uwagę bardzo młodych ludzi na zaśmiecanie środowiska, uświadamiać, że to człowiek jest odpowiedzialny w dużej mierze za jego stan oraz wskazywać sposoby pożytecznego, pomysłowego wykorzystania przedmiotów lądujących na śmietnikach.

Finał konkursu w Miejskim Przedszkolu nr 16 połączono z uroczystym otwarciem ogrodu przy tej placówce po jego rewitalizacji. Obecne były dyrekcje wszystkich placówek biorących udział w rywalizacji oraz partnerzy, którzy  wnieśli swój wkład w metamorfozę ogrodu przy MP nr 16 –  Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół im. W. S. Reymonta, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz fundacja Rething. Ta ostatnia – współpracująca z miejskimi jednostkami nie po raz pierwszy –  podarowała oraz zasadziła drzewa i krzewy owocowe, a dla dzieciaków poprowadziła lekcje ekologii. Kwiaty do ogrodu kupili też rodzice maluchów.

A wyniki samego konkursu wyglądają tak:

I miejsce i 2 tys. zł otrzymało Miejskie Przedszkole nr 4,

II miejsce i 1 tys. zł – Miejskie Przedszkole nr 25  oraz Przedszkole Specjalne nr 24,

III miejsce i 500 zł przypadło Miejskim Przedszkolom nr 29 i 15.

  • kg
  • zdj. UM Cz-wa
Najnowsze artykuły