Przyspieszenie zrostu kości po złamaniu? To możliwe!

25.05.2018

Przyspieszenie zrostu kości po złamaniu? To możliwe!

Złamaniu kości polegającemu na przerwaniu jej ciągłości i okolicznych tkanek towarzyszy ból, a także uciążliwości w codziennym funkcjonowaniu. Stan po złamaniu często na wiele tygodni uniemożliwia nam wykonywanie codziennych, najprostszych czynności.

Czy dzięki rozwojowi medycyny w zakresie chirurgii ortopedycznej możliwe jest przyspieszenie zrostu, a tym samym szybki powrót do zwyczajnej aktywności dnia codziennego? Na szczęście tak!

W większości przypadków nie jesteśmy w stanie zapobiec złamaniu, gdyż najczęściej dochodzi do niego w wyniku nieszczęśliwego wypadku bądź urazu. Może być także następstwem poważnej choroby związanej z układem kostno-stawowym, m.in. nowotworu bądź osteoporozy. Do poważnych urazów skutkujących złamaniem kości może dojść także podczas uprawiania sportu czy wypadku komunikacyjnego.

Jakie są najczęstsze objawy świadczące o złamaniu kości?

Wyróżniamy dwa typy złamań, otwarte oraz zamknięte. Otwarte złamanie cechuje

się nie tylko przerwaniem ciągłości tkanki kostnej ale także ciągłości skóry w wyniku jej przebicia. Podczas złamania zamkniętego skóra nie zostaje naruszona. Do najbardziej charakterystycznych objawów, które świadczą o złamaniu zaliczamy ból oraz obrzęk rozprzestrzeniający się w okolicy urazu. Ruchomość stawu jest bardzo ograniczona, niejednokrotnie pojawia się krwawy wylew, zasinienie oraz uczucie mrowienia i drętwienia, czyli tzw. parastezje. Złamana kończyna często jest zniekształcona oraz nienaturalnie ułożona.

Niezbędne jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej w celu nastawienia

i unieruchomienia kończyny, gdyż złamanie kości może zaburzać przepływ krwi, a tym samym prowadzić do zagrażającego zdrowiu i życiu wstrząsu.

Czy można zapobiegać złamaniom?

Z uwagi na fakt, że złamania najczęściej są następstwem nieszczęśliwego zdarzenia losowego, praktycznie nie mamy możliwości uchronienia się przed nimi. Zapobiegać możemy natomiast rozwojowi chorób układu kostno-stawowego, które mogą być przyczyną złamania. W tym celu wskazana jest codzienna aktywność fizyczną oraz zbilansowana dieta bogata w wapń, witaminę D3 oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jak zatem można przyspieszyć zrost kości, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku w wyniku, którego ciągłość kości zostaje przerwana?

Przyspieszenie gojenia się złamania można osiągnąć poprzez innowacyjny sprzęt ultradźwiękowy Exogen. Stosowany jest w przypadku stabilnych złamań, po przeszczepach kostnych czy urazach sportowych skutkujących przerwaniem ciągłości kości i tkanek.

Nowoczesne urządzenie składa się z niewielkiego aparatu oraz głowicy do której przymocowana jest opaska ułatwiająca ustawienie głowicy bezpośrednio nad miejscem złamania.

Aby leczenie było skuteczne lekarz specjalista powinien podczas konsultacji wskazać konkretne miejsce przyłożenia głowicy, a także określić ilość impulsów. Terapia sprzętem medycznych Exogen przeznaczona jest dla osób dorosłych ze względu na dojrzałe, zmineralizowane kości. Exogen polecany jest szczególnie pacjentom, u których z przyczyn zdrowotnych fizjologiczna regeneracja kości jest znacznie utrudniona. Tego typu przypadki obserwujemy u pacjentów cukrzycowych, cierpiących na osteoporozę, a także u osób, które mają zaburzenia metaboliczne. Palenie tytoniu także jest czynnikiem, który może zaburzać proces regeneracji. Metoda jest wskazana również dla osób, które chcą szybko wrócić do pełnej sprawności po złamaniu.

Jaka jest zasada działania sprzętu Exogen i czy jest to terapia dla każdego?

Urządzenie emituje ultradźwięki o niskiej częstotliwości stymulując poszczególne procesy gojenia. W pierwszym etapie angiogenezy ultradźwięki przyspieszają procesy unerwienia w obrębie złamanej kości, kolejne procesy polegają na powstawaniu macierzy włóknistej, także mineralizacji chrząstki i pobudzaniu komórek tkanki chrzęstnej oraz czynników odpowiedzialnych za tworzenie naczyń krwionośnych. Exogen powoduje również wzrost stężenia fosfatazy alkalicznej biorącej udział w procesach kościotwórczych oraz podwyższenie poziomu prostaglandyny, hormonu który reguluje procesy fizjologiczne toczące się w organizmie.

Terapia urządzeniem Exogen jest skuteczna i bezpieczna. Przeciwwskazaniem do stosowania tego typu leczenia może być ciąża, okres karmienia piersią, a także choroba nowotworowa oraz przyjmowanie niektórych leków z grupy NLPZ oraz blokerów kanału wapniowego.

Przed podjęciem decyzji o terapii niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą z zakresu ortopedii.

PORADNIA ORTOPEDYCZNA DLA DZIECI I DOROSŁYCH,

SZPITAL JEDNEGO DNIA

Centrum Medyczne Alfamedica

Jana Kilińskiego 166, 42-200 Częstochowa

tel. 34 314 71 07

 

www.alfamedica.med.pl

www.facebook.com/alfamedica.czestochowa/

  • Zespół Medyczny Alfamedica
Najnowsze artykuły