Raków otrzyma z Ekstraklasy ponad 22 mln złotych!

07.06.2022

Raków otrzyma z Ekstraklasy ponad 22 mln złotych!

Ekstraklasa podzieliła środki pieniężne między klubami, grającymi w PKO Bank Polski Ekstraklasie w sezonie 2021/2022. Spółka przyznała łącznie 240 mln złotych, z czego Raków Częstochowa otrzyma aż 22,61 mln złotych.

W tym sezonie przyznano o blisko 10 mln złotych więcej, niż w poprzednim. – To kolejny sezon, w którym zwiększyliśmy pulę wypłat dla klubów. Jej trzon stanowią kontrakty z głównymi nadawcami telewizyjnymi i partnerami marketingowymi, ale w trakcie sezonu pracujemy też nad tym, żeby do tych środków móc dodać coś więcej, na przykład poprzez dodatkowe umowy na prawa międzynarodowe czy umowy marketingowe. Jednocześnie, bardzo ostrożnie wydajemy pieniądze. Dzięki temu udaje się nam wypracować dodatkową pulę dla klubów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy liga liczy 18, a nie jak jeszcze niedawno 16 klubów i środki są dzielone na więcej podmiotów. Ten czynnik miał istotny wpływ na tegoroczne kwoty przypadające klubom, choć warto zauważyć, że mistrz i kluby z podium otrzymały za ten sezon kwoty bardzo zbliżone do tych sprzed roku – powiedział Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA.

Największą kwotę z klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy otrzymał tegoroczny mistrz Polski – Lech Poznań. Na konto klubu wpłynęło ok. 28,66 mln zł. Drugą największą kwotę otrzymał Raków – ok. 22,61 mln złotych. Na niewiele mniej mogła liczyć trzecia w klasyfikacji generalnej Lechia Gdańsk. Do tego klubu powędrowała kwota w wysokości ok. 21,53 mln zł.  – Zgodnie z przyjętym przez kluby modelem podziału środków, w sezonie 2021/22 Ekstraklasa rozdysponowała ok. 105,6 mln zł w ramach tzw. kwoty stałej. Każdy z klubów otrzymał z tego tytułu ok. 5,87 mln zł. Częścią tej sumy było też 18 mln zł przekazane przez Ekstraklasę jako dofinansowanie szkolenia dzieci i młodzieży w klubach i w akademiach. To środki pochodzące głównie z wpływów za licencje bukmacherskie, kar Komisji Ligi, a także środki przekazywane na ten cel przez partnera tytularnego – PKO Bank Polski. W celu rozwoju szkolenia w lidze Ekstraklasa wypłaciła także ok. 5,33 mln zł w ramach programu Pro Junior System. Największa część z tego, bo blisko 2 mln zł, trafiła do Legii Warszawa. Na promowaniu młodzieży zyska także sześć innych klubów, w tym Jagiellonia Białystok, która otrzymała z Ekstraklasy w ramach tego programu ponad 1 mln zł. Środki, które przypadłyby Wiśle Kraków w ramach Pro Junior System, w kwocie niespełna 0,68 mln zł, zgodnie z uchwałą PZPN dot. spadkowiczów, zasiliły Fundację Ekstraklasy. Tym samym będą przeznaczone na projekty promujące rozwój młodych piłkarskich talentów, realizowane wspólnie z MSiT – wylicza Krzysztof Bauza, dyrektor finansowy spółki.

Bardzo istotny kryterium podziału ligowych środków jest wynik sportowy. Z tego tytułu rozdysponowano w sezonie 2021/2022 ok. 80,4 mln zł. Ponadto ok. 48 mln otrzymały kluby za miejsce w rankingu historycznym.

– Tu premiowane są wyniki sportowe klubów za ostatnie pięć sezonów poprzedzających sezon wypłat. Ostatni sezon ma wagę 5x, a najstarszy uwzględniany w rankingu ma wagę 1x. Suma wyliczonych w ten sposób ważonych punktów klasyfikuje klub w rankingu historycznym i jest podstawą do wypłaty określonych kwot wynagrodzenia. W przypadku uzyskania przez więcej niż jeden zespół takiej samej liczby punktów, wyższe miejsce w rankingu zajmuje drużyna, która w ostatnim sezonie osiągnęła lepszy wynik sportowy – np. zajęła lepszą lokatę w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy bądź 1. ligi – wyjaśnia Ekstraklasa.

  • pn
Najnowsze artykuły