Razem od 70 lat!

10.09.2019

Razem od 70 lat!

To małżeństwo może być wzorem do naśladowania dla innych. Państwo Krystyna i Mieczysław Hrehorowowie 70 lat temu stanęli przed ołtarzem by ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. – Wyłowiłem ją z basenu niczym złotą rybkę – śmieje się pan Mieczysław.

Mieczysław Hrehorów jest jednym z najbardziej znanych i zasłużonych w Częstochowie działaczy w dziedzinie kultury fizycznej. Nie jest rodowitym częstochowianinem, jednak od 70 lat jest mocno związany z naszym miastem. Urodził się w 1924 roku w Złoczowie, miejscowości położonej między Lwowem, a Tarnopolem. To właśnie na Kresach spędził swoje dzieciństwo. Jednak w wyniku geopolitycznych zmian został zmuszony do opuszczenia ziemi ojczystej. Trafił do Częstochowy. Było to po zakończeniu II wojny światowej, kiedy jego rodzinę repatriowano ze Złoczowa. — Przez dwa tygodnie czekaliśmy w budach na peronach, na podstawienie wagonów towarowych tzw. bydlęcych. Dwa tygodnie jechaliśmy koleją podkarpacką na Śląsk. W wagonie podróżowaliśmy z pięcioma rodzinami. Razem ze mną jechała mama oraz dwie siostry. Tak się złożyło, że w Częstochowie – już z Wojskiem Polskim – znajdował się mój szwagier. Nawiązaliśmy z nim kontakt. W Herbach odłączyli nasz wagon i przyjechaliśmy do Częstochowy — wspomina pan Mieczysław. Zostało mu przyznane mieszkanie w tzw. Domu Księcia. W czasie wizyty na basenie przy ulicy Sobieskiego… poznał swoją przyszłą żonę. – Wyłowiłem ją z wody niczym złotą rybkę – dodaje ze śmiechem. Pan Mieczysław i pani Krystyna zawarli związek małżeński w kościele pw. św. Jakuba w Częstochowie w 1949 roku. Żona bohatera naszego tekstu, Krystyna Krykówna była doskonałą pływaczką, zawodniczką Klubu AZS przy Wyższej Szkole Administracyjno-Handlowej. Małżeństwo w zgodzie przeżyło ze sobą 70 pięknych, choć niełatwych lat. I mimo upływającego czasu wciąż można dostrzec łączące ich uczucie. Są wzorem do naśladowania dla młodych małżeństw i nie tylko. Ich życie nadal jest związane ze społeczną działalnością sportową. A w wolnych chwilach? Chętnie spędzają czas w swoim przydomowym ogródku. Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci.

Pani Krystyna i Mieczysław jubileusz kamiennych godów świętowali w towarzystwie prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, zastępcy prezydenta Andrzeja Szewińskiego, wiceprzewodniczącego rady miasta Łukasza Kota oraz kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Rafała Bednarza. Nie zabrakło życzeń, tortu i pamiątkowych odznaczeń.

 

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły