21.08.2017

Rekordowy jeden procent

Ponad 90 tysięcy częstochowian przekazało swój jeden procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To więcej niż przed rokiem.

W tym roku na przekazanie swojego jednego procenta podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się 93,3 tys. osób podlegających częstochowskim urzędom skarbowym. Kwota, jaką częstochowianie przekazali OPP to ponad 5,7 mln zł. 22 tysiące mieszkańców miasta wybrało organizację zarejestrowaną w Częstochowie, dzięki czemu do lokalnych OPP trafiło ponad 1.358.836 zł.

– Wsparcie finansowe tych podmiotów z pewnością wymiernie wpisze się w realizację zadań jakie realizują, z zakresu publicznego systemu zdro­wia, edukacji, usług socjalnych, czy opieki nad zwierzętami – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Dzięki prowadzonym rokrocznie kampaniom wzrasta świadomość zasadności wspomagania lokalnych organizacji pożytku publicznego. Dzięki prowadzonej kampanii „Przywiąż wagę do 1% w Częstochowie” mieszkańcy naszego miasta mogli zapoznać się z ofertą lokalnych organizacji pozarządowych, dowiedzieć się w jakich dziedzinach życia działają i jakie są efekty ich pracy.

Od początku roku, aż do momentu rozliczenia się z fiskusem częstochowski samorząd zachęcał do przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz lokalnych organizacji pożytku publicznego (OPP).

– Dziękuję częstochowianom za zaangażowanie i aktywne włączenie się w przekazanie 1% naszym organizacjom. Jednocześnie proszę o wsparcie w kolejnych latach – powiedziała Agnieszka Świercz, kierownik Referatu Ekonomii Społecznej Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.

Pod koniec ubiegłego roku w Częstochowie zarejestrowanych było około 800 organizacji pozarządowych, z których 74 posiadały status organizacji pożytku publicznego (pozwalającego na ubieganie się o pozyskanie 1% podatku).

Podobnie jak w latach ubiegłych podatnicy podlegający częstochowskim Urzędom Skarbowym przekazali największe środki w ramach 1% (niezależnie od siedziby), do:

 • FUNDACJI DZIECIOM  “ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ”
 • STOWARZYSZENIA OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 • TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE O/ CZĘSTOCHOWA
 • FUNDACJI STUDENCKIEJ “MŁODZI-MŁODYM”
 • CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 • FUNDACJI POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM “SŁONECZKO”
 • AVALON BEZPOŚREDNIA POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM

Organizacje pożytku publicznego posiadające siedzibę w Częstochowie, którym przekazano najwięcej środków w ramach 1%:

 • STOWARZYSZENIE OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 • FUNDACJA STUDENCKA  “MŁODZI-MŁODYM”
 • CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
 • STOWARZYSZENIE HOSPICJUM DAR SERCA
 • TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE ODDZIAŁ W CZĘSTOCHOWIE
 • FUNDACJA “WALCZĘ Z SM”
 • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły