Religia – obowiązek czy dobra wola?

12.10.2021

Religia – obowiązek czy dobra wola?

Od kilku lat notowany jest systematyczny spadek liczby dzieci i młodzieży uczestniczących w nieobowiązkowych lekcjach religii. Jak to wygląda w częstochowskich placówkach? Sprawdziliśmy!

 

Kiedyś na religię chodzili niemal wszyscy. Dziś tendencja jest odwrotna – w niektórych placówkach w zajęciach uczestniczą tylko nieliczni uczniowie. – W VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w Częstochowie rzeczywiście odnotowaliśmy spory spadek uczniów chodzących na religię – przyznaje Ilona Walczka-Dądela, dyrektor placówki. – Gdy sięgniemy pamięcią wstecz, frekwencja na religii była naprawdę wysoka. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat widzimy, że zainteresowanie tym przedmiotem jest coraz mniejsze. Staramy się, aby religia była na pierwszych lub ostatnich lekcjach. Niestety nie zawsze jest to możliwe – dodaje.

Podobnie sytuacja wygląda w IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicz w Częstochowie. – Liczba uczniów zainteresowanych lekcjami religii systematycznie spada. Taką tendencję obserwujemy już od kilku lat – mówi Jadwiga Sipa, dyrektor “Sienkiewicza”. – Próbujemy dopasować zajęcia tak, aby religia odbywała się na pierwszych i ostatnich godzinach, aczkolwiek nie zawsze się to udaje – przyznaje.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie.  – Nie odnotowaliśmy znacznego spadku związanego z uczęszczaniem na lekcje religii – zaznacza Barbara Gala Glińska, dyrektor “Kopernika”. – Aż 77% naszych uczniów w nich uczestniczy. To zdecydowana większość szkoły – dodaje. I w tym przypadków dyrekcja i pracownicy starają się, aby religia była na pierwszych, bądź ostatnich godzinach lekcyjnych.

W II Liceum im. Romualda Traugutta w Częstochowie zauważono niewielki spadek liczby uczniów uczęszczających na religię. – W naszym liceum realizujemy program matury międzynarodowej. Uczniowie w klasie pierwszej  sami wybierają przedmioty, których chcą się uczyć, i które chcą później zdawać na maturze. Zajęcia z religii odbywają się właśnie w klasach pierwszych – informuje Małgorzata Jackowska, dyrektor “Traugutta”. – Matematyka, fizyka, czy chemia to dość ciężkie przedmioty. Dlatego nie mogą być w planie na ostatnich godzinach. W przypadku religii, to różnie bywa. Czasem rzeczywiście jest na pierwszych, bądź ostatnich godzinach, ale zdarzają się też lekcje w środku – dodaje.

Jak wynika z danych wydziału edukacji częstochowskiego magistratu, w szkołach ponadpodstawowych w roku 2019 na religię uczęszczało 9130 osób, w 2020 roku 8572, a w bieżącym roku tylko 7857. W częstochowskich szkołach ponadpodstawowych uczy się 11906 osób. Z  przekazanych informacji wynika, że w 14 szkołach zaobserwowano wyraźną tendencję do rezygnacji, w 3 szkołach odnotowano średni spadek liczby uczniów, którzy uczęszczają na religię. Natomiast w 4 placówkach nie zauważono żadnych zmian.

  • Kacper Dębski
  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły