Resort sięgnie do kieszeni właścicieli zwierząt?

29.11.2018

Resort sięgnie do kieszeni właścicieli zwierząt?

Leczenie zwierząt może być znacznie droższe. A wszystko to za sprawą nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, której autorem jest Ministerstwo Finansów. W jej myśl produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych niższym VAT. Stawki na te leki ma więc wzrosnąć do 23 proc.

Przypomnijmy, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian stawek podatku VAT dla niektórych towarów i usług. W myśl nowych przepisów, które mają w całości obowiązywać od 2020 roku, z listy produktów leczniczych objętych obniżoną stawką (aktualnie 8 proc.) wykluczone zostały produkty weterynaryjne. Sprawa wywołała ogromne kontrowersje. W obronie między innymi właścicieli psów i kotów stanął aktor Marcin Dorociński, który od wielu lat pomaga rożnym instytucjom zajmującym się zwierzętami – W praktyce oznacza to, że niezamożni ludzie nie będą w stanie leczyć swoich zwierząt (a i tak leczenie, szczepienia, kastracje w Polsce są bardzo drogie, a co dopiero będzie po podwyższeniu podatku), że fundacje i stowarzyszenia pomagające zwierzętom w większości upadną, schroniska nie będą mogły prowadzić szpitali i ich utrzymać. Zdrożeje wszystko – bez wyjątku- nie tylko towary i leki przeznaczone dla zwierząt, ale również towary odzwierzęce m.in. żywność – napisał w oświadczeniu na swoim profilu na Facebooku. – Od wielu lat staram się pomagać rożnym instytucjom zajmującym się zwierzętami i wiem jakiego rzędu ponoszą koszty – są gigantyczne. Co będzie jak wzrosną? Dlatego zwracam się do polityków i do wszystkich ludzi dobrej woli, aby zatrzymali tę nowelizację. Nie jesteśmy sami na tej planecie, jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta. Nie utrudniajmy ich i tak bardzo ciężkiego losu w Polsce. Proszę pojechać do pierwszego lepszego schroniska i zobaczyć jak wyglądają ich realia. Proszę o udostępnienia oraz kontakt ze swoimi radnymi, posłami oraz z Kancelarią Sejmu oraz Prezydenta. Pokażmy, że los zwierząt nie jest nam obojętny – zaapelował. Wiceminister finansów, Filip Świtała, twierdzi, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – propozycja resortu ma zostać jeszcze przedyskutowana.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły