Rewolucja w dowodach osobistych!

21.07.2018

Rewolucja w dowodach osobistych!

Czeka nas prawdziwa rewolucja w dowodach osobistych. Na czym będzie polegać? Nowe dokumenty będą mieć warstwę elektroniczną, na której znajdą się szczegółowe dane posiadacza, a także fotografia zapisana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne. Pierwsze e-dowody mają być wydawane od przyszłego roku. Wymiana ma potrwać 10 lat.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, w którym zawarte są zmiany dotyczące dowodów osobistych. Został on przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wydawanie nowych dowodów z warstwą elektroniczną rozpocznie się w marcu przyszłego roku i potrwa do 2029 roku, jednak na wniosek będzie można je dostać wcześniej, tzn. przed upływem ważności dotychczasowych dowodów (dowody bezterminowe również będą podlegały wymianie wyłącznie na wniosek właściciela). MSWiA zapewnia, że nie będzie trzeba wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów – zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych.

Nowy dowód ma być narzędziem umożliwiającym bezpieczną identyfikację elektroniczną, dokonywanie operacji i usług w kontaktach z administracją publiczną, potwierdzanie cyfrowej tożsamości, czy też prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Z wyglądu będzie bardzo podobny do tych obecnych. Będzie miał jednak warstwę elektroniczną, w pamięci której znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone na zewnątrz oraz dane biometryczne podawane przy wniosku o wydanie dokumentu. Będzie także fotografia zapisana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne. Tym samym będzie to dokument podróży zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Dowód stanie się więc swego rodzaju kluczem umożliwiającym poruszanie się w konkretnych systemach, np. w indywidualnych dziś systemach opieki zdrowotnej, ale też np. w bibliotekach czy szeregu innych miejsc, gdzie znajdzie się końcówka umożliwiająca odczytanie dowodu. Będzie on bowiem wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej („profil osobisty”), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online (w praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN).

W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym („podpisem osobistym”). Będzie on tak samo ważny, jak podpis własnoręczny. Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji „podpisu osobistego”.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

  • kg
Najnowsze artykuły