Rodzice wypisują absurdalne zwolnienia z wychowania fizycznego

17.11.2019

Rodzice wypisują absurdalne zwolnienia z wychowania fizycznego

– Uczniowie są w coraz gorszej kondycji fizycznej – ostrzegają lekarze. Pomagają im w tym rodzice, którzy traktują wychowanie fizyczne jako zbędny przedmiot i wypisują absurdalne zwolnienia z ćwiczeń.
– Córkę bolały mięśnie po ostatnim WF-ie, syn ma odciski na dłoniach od joysticka,  syn się poci, źle się czuje, nie ma stroju gimnastycznego, nie może ćwiczyć z powodu nadwagi – to rodzicielskie usprawiedliwienia do siedzenia ucznia podczas zajęć wychowania fizycznego na ławce.

Nauczyciele czytając takie zwolnienia załamują ręce. – Nikogo nie zmusimy do gry w siatkówkę, czy pływania na basenie – mówi nauczyciel wychowania fizycznego. – Na moich lekcjach staram się jednak angażować wszystkich do ćwiczeń, wymyślam co mogę, by moje zajęcia były atrakcyjne. Dzieci lubią gry zespołowe.

Sprawność dzieci spada z roku na rok. Dzieci nie lubią “fikołków” i wolą ławki. Z danych statystycznych wynika, że chłopcy w wieku ok. 10 lat potrafią wytrzymać w zwisie na drążku przez osiem sekund. To o siedem sekund krócej niż 20 lat temu.

Tymczasem nie sami rodzice zwalniają dzieci z wuefu, ale i lekarze wypisują zwolnienia.Także fora internetowe są pełne rad, jak zdobyć zwolnienie, np. Iwonka pyta: „Wiecie jak załatwić zwolnienie z wf? Jestem w klasie maturalnej, mam 4 godziny i przez ten cholerny wf, na którym i tak nic nie robimy dwa razy w tygodniu muszę siedzieć w szkole do późna”. Padają odpowiedzi: „Idź prywatnie do lekarza powiedz, że bolą cię plecy… Podobno można też wmówić lekarzowi nadciśnienie tętnicze, czy nadczynność tarczycy”.
Opuszczanie wf, brak ruchu ma często fatalne skutki. Dzieci dotyka otyłość, wady postawy, cukrzyca i inne choroby. Specjaliści twierdzą, że niechęć dziecka do uczestnictwa w zajęciach wych. fizycznego nie jest wystarczającym powodem do zwolnienia.

– Czy niechęć do lekcji matematyki jest wystarczającym powodem do zwolnienia ucznia z tych zajęć? Nie, podobnie jest z wuefem. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka, może nawet ważniejsza niż inne przedmioty szkolne. Obecnie większość aktywności fizycznej polskich dzieci odbywa się w ramach zajęć wf. Zwolnienie z zajęć wf jest możliwe w przypadkach szczególnych, gdy niechęć wynika z zaburzeń psychiatrycznych – lęki, fobie i wymaga odpowiedniego leczenia. W takim przypadku decyzja należy do psychiatry – wyjaśnia pediatra.

  • bea
Najnowsze artykuły