Rodzicom grożą kary

14.01.2017

Rodzicom grożą kary

Szczepionki zawierają żywe, o osłabionej zjadliwości lub zabite drobnoustroje lub ich fragmenty, które po wprowadzeniu do organizmu wywołują odpowiedź układu odpornościowego przeciw określonym czynnikom chorobotwórczym. Stosowanie szczepień jest szczególnie istotne w zapobieganiu chorobom wirusowym, które z reguły nie mają skutecznego leczenia farmakologicznego.

Szczepionki mają zdolność do zapobiegania i zwalczania chorób, do łagodzenia ich przebiegu, do ochrony przed powikłaniami i kalectwem, do chronienia ludzi szczególnie podatnych na zachorowanie. Zapewniają to wszystko w sposób opłacalny i wydajny, z korzyścią dla społeczeństw, rodzin, pracodawców i pojedynczych osób. Według danych szacunkowych WHO, każdego roku szczepienia zapobiegają około 3 milionom zgonów, a 750 000 dzieci ratują od kalectwa.

Największym osiągnięciem masowych szczepień jest eradykacja (zlikwidowanie) ospy prawdziwej na poziomie globalnym, ponadto eliminacja takich chorób jak polio (choroba Heinego-Medina), odra, błonica -choroby te są dziś rzadkością. Warunkiem osiągnięcia takich celów jest wysoki poziom wyszczepialności, czyli powszechność szczepień. Jednak nawet częściowa wyszczepialność zwiększa bezpieczeństwo tych osób, które się nie szczepią – spada ryzyko, że będą miały kontakt z osobami chorymi.

W Polsce obowiązkowe, a więc bezpłatne dla pacjenta są szczepienia przeciw wzw B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Haemophilus infuenzae typu B, odrze, śwince, różyczce, a także, w przypadku tzw. grup ryzyka, przeciwko ospie wietrznej.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie więcej na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można uzyskać bezpośrednio lub pod numerem telefonu 34 344 9972.

Informacje o szczepieniach i szczepionkach można uzyskać również na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.szczepienia.gis.gov.pl , Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego -PZH www.pzh.gov.pl oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii – na portaluwww.szczepienia.info

 

Rodzice, którzy postanowili nie szczepić swoich dzieci, mogą spodziewać się kar. Śląski Urząd Wojewódzki systematycznie wysyła mandaty osobom, które zaniechały te sprawę. Z analiz wynika, że rodzice najczęściej zastanawiają się nad szczepionkami przeciwko odrze, śwince i różyczce, które należy podać w 2 roku życia dziecka, a także, po raz drugi, 8 lat później. Przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych twierdzą, że to właśnie te szczepionki przyczyniają się do zachorowań na autyzm. Tezy tej nie potwierdzają jednak żadne badania naukowe. Każdy rodzic/opiekun, który zdecyduje się nie podać dziecku szczepionki obowiązkowej naraża się na karę. W tej sprawie interweniuje sanepid, który zobowiązany jest kontrolować karty szczepień. Trzecie nieskuteczne wezwanie do szczepienia skutkuje przekazaniem sprawy do wojewody, który może nałożyć karę w wysokości 500 złotych + 50 zł kosztów administracyjnych (maksymalna grzywna wynosi 5 tysięcy złotych. Jednak wojewódzki sanepid wystawia je średnio na kwotę 500 złotych).

  • kg
  • zdj. arc
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły