Rozpoczyna się wielka inwestycja tramwajowa

19.03.2019

Rozpoczyna się wielka inwestycja tramwajowa

Największa inwestycja tramwajowa w Częstochowie staje się faktem. 20 marca rozpocznie się remont 14 kilometrowego torowiska. Na pierwszy ogień pójdzie południowy odcinek w ciągu al. Pokoju między rakowską estakadą, a Dworcem PKP Raków. W związku z tym zawieszone zostanie kursowanie tramwajów linii 1 i 2 na odcinku od zajezdni MPK przy al. Niepodległości przez al. Pokoju do Kucelina w obu kierunkach. Obsługę pasażerską zapewni autobusowa komunikacja zastępcza.

19 miesięcy, sześć odcinków

W ramach inwestycji przebudowany zostanie 14 kilometrowy odcinek linii tramwajowej – od pętli na Północy do pętli na Rakowie – wraz z modernizacją całej infrastruktury. Z prac wyłączony zostanie wyremontowany jakiś czas temu odcinek torowiska w alei Niepodległości oraz zajezdnia MPK.

Podzielone na sześć odcinków prace – oprócz remontu torowiska i trakcji – obejmą także budowę lub przebudowę przystanków i peronów, przebudowę sterowania i ogrzewania zwrotnic oraz smarownic szyn.  Powstanie linia zasilania podstawowego i rezerwowego dla podstacji „Fieldorfa” i „Niepodległości” oraz dwie nowe podstacje trakcyjne wraz z niezbędnymi instalacjami wewnętrznymi i technologicznymi. Podstacja trakcyjna „Czartoryskiego” przejdzie przebudowę. Powstanie też centrum sterowania z klimatyzowanymi pomieszczeniami dla brygad utrzymania ruchu, pomieszczeniami biurowymi, szatniami, podręcznym magazynem dla potrzeb pogotowia sieciowego, toaletami i umywalnią. Przebudowane zostaną dwie pętle – ,,Fieldorfa” oraz ,,Kiedrzyńska”. Zdalne sterowanie podstacji będzie możliwe dzięki położonym w ramach inwestycji światłowodom. Niezbędne zmiany przejdzie też sieć telekomunikacyjna, gazowa, ciepłownicza i kanalizacja. Przygotowana zostanie również infrastruktura dla potrzeb oświetlenia po wschodniej stronie trakcji. Znikną słupy oświetleniowe po stronie zachodniej. Jeśli ewentualnie zajdzie konieczność przesunięcia śladu torowiska, będą też przebudowane lub dobudowane elementy sygnalizacji świetlnej. Co istotne na czas robót z punktu widzenia pasażerek i pasażerów – wykonawca na własny koszt opracuje tymczasową organizację ruchu oraz zapewni funkcjonowanie komunikacji zastępczej. W razie potrzeby wykona też tymczasowe przystanki oraz rozjazdy dla odcinków jednotorowych.

Zastępcza komunikacja autobusowa

W związku z rozpoczynającymi się pracami, od środy 20.03. do odwołania linie tramwajowe nr 1 i 2 zostają skrócone do zajezdni MPK przy alei Niepodległości. W czasie prowadzonych prac od zajezdni MPK do Kucelina pasażerowie tramwajów będą obsługiwani zastępczą komunikacją autobusową.

Linia zastępcza oznaczona nr 92 będzie kursować w obu kierunkach od zajezdni do Kucelina. Wybrane kursy (podobnie, jak linii tramwajowej nr 2) będą kończyć trasę na pętli RAKÓW-DWORZEC PKP (końcowy przystanek linii nr 12 i 32).  Obsługa pasażerów będzie się odbywać na sąsiadujących z linią tramwajową przystankach linii autobusowych kursujących Aleją Pokoju. W ramach połączeń przesiadkowych na sąsiadujących kursach przy zajezdni MPK bilety z linii tramwajowych nr 1 i 2 są ważne na linii 92 (i odwrotnie).

Pozostałe odcinki oraz linia nr 3 obsługiwane będą taborem tramwajowym. O wzmożoną ostrożność w obrębie terenu prac proszeni są także kierowcy i piesi. Możliwe będą miejscowe wygrodzenia, zawężenia.

Milionowe nakłady

Inwestycję zrealizuje konsorcjum, którego liderem jest firma NDI S.A z Sopotu, a partnerami – NDI Sp. z o.o. z Sopotu, Construcciones Y Promociones Balzola z hiszpańskiego Bilbao oraz Balzola Polska z siedzibą w Warszawie. Na tym nie koniec inwestycji miejskiego przewoźnika. Wkrótce częstochowskie MPK ma wzbogacić się o 10 nowych składów tramwajowych. Nowe Twisty 2.0 będą dostarczane sukcesywnie na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Koszt obu inwestycji – remontu linii oraz zakupu taboru – to blisko 205 mln zł. Oba zadania są realizowane dzięki zdobytym 144 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich. Pozostała część to środki własne miasta.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły