Ruszył proces Dawida G., który napadł na bank w Częstochowie, bo chciał pomóc Selenie Gomez

19.09.2023

Ruszył proces Dawida G., który napadł na bank w Częstochowie, bo chciał pomóc Selenie Gomez

W poniedziałek 18 września ruszył proces Dawida G., który w styczniu 2023 roku dopuścił się rozboju z użyciem broni palnej na oddział banku w Częstochowie. 29-latek dokonał napadu, bo potrzebował pieniędzy na wyjazd do USA, gdzie chciał pomóc… Selenie Gomez.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło 3 stycznia 2023 roku. Dawid G., mieszkaniec jednej z podczęstochowskich miejscowości w gminie Kłomnice przyjechał do Częstochowy, a następnie udał się do sklepu, w którym kupił kominiarkę i okulary przeciwsłoneczne. – Około godz. 14.00 po założeniu kominiarki wszedł do oddziału banku, mieszczącego przy alei NMP w Częstochowie. Tam wyjął z reklamówki pistolet gazowy i zażądał od pracownicy banku wydania 50.000 zł. Jednocześnie oznajmił, że ma przy sobie ładunek wybuchowy, który zdetonuje, jeśli nie otrzyma pieniędzy – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

W momencie napadu w placówce banku znajdowało się dziewięciu pracowników i klientów, którym Dawid G. zakazał opuszczenia placówki. – Po przekazaniu mu pieniędzy sprawca spakował je do reklamówki i zaczął kierować się do wyjścia. Wtedy na miejscu pojawili się policjanci, którzy nakazali Dawidowi G. odrzucenie broni. Z uwagi na niestosowanie się przez oskarżonego do poleceń funkcjonariuszy użyto wobec niego tasera, co umożliwiło zatrzymanie napastnika. Przy sprawcy policjanci nie znaleźli żadnego ładunku wybuchowego – dodaje prokurator. Funkcjonariusze udali się do miejsca zamieszkania sprawcy, gdzie w wyniku przeszukania ujawnili ponad 100 sztuk amunicji, która należała do jego ojca Gabriela G. Na podstawie opinii biegłego ds. broni i amunicji stwierdzono, że zabezpieczony przy Dawidzie G. pistolet gazowy, który był własnością jego ojca, jest bronią palną, na posiadanie której wymagane jest pozwolenie.

Potrzebował pieniędzy, bo chciał pomóc… Selenie Gomez

Prokurator przedstawił Dawidowi G. zarzut rozboju z użyciem broni palnej i wzięcia zakładników. – Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i wyjaśnił, że potrzebował pieniędzy na wyjazd do USA, gdzie chciał pomóc Selenie Gomez. Ponownie przesłuchany w toku śledztwa przyznał się do popełnienia przestępstw i odmówił złożenia dalszych wyjaśnień. W śledztwie prokurator zasięgnął opinii biegłych lekarzy psychiatrów dotyczącej stanu zdrowia psychicznego podejrzanego. W wydanej opinii biegli stwierdzili, że sprawca w chwili popełnienia czynu miał zachowaną zdolność rozumienia jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem (był w pełni poczytalny) – wyjaśnia prokurator Ozimek.

 

Akt oskarżenia także dla ojca Dawida G.

Aktem oskarżenia objęto także Gabriela G., któremu prokurator zarzucił nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji. Przesłuchany przez prokuratora Gabriel G. przyznał się do popełnienia tego przestępstwa. Dawid G. i Gabriel G. nie byli w przeszłości karani – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokurtaury. Wobec Dawida G. zastosowano tymczasowe aresztowanie, a wobec jego ojciec został objęty dozorem policyjny. – Zarzucane Dawidowi G. przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Natomiast przestępstwo nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – dodaje prokurator Ozimek.

Ruszył proces

18 września 2023 roku przed Sądem  Okręgowym w Częstochowie ruszył proces Dawida G. – Oskarżony na pierwszej rozprawie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia w sprawie. Sąd rozpoczął postępowanie dowodowe i przesłuchał tych świadków, którzy zostali wezwani na ten pierwszy termin. Proces będzie jeszcze kontynuowany – kolejna rozprawa została wyznaczona na dzień 23 października 2023 roku – informuje sędzia Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

  • pn
Najnowsze artykuły