Rywalizowali o puchar komendanta

20.08.2018

Rywalizowali o puchar komendanta

Zakończyła się dwudniowa część sportowa XVIII Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej. Tytuł najlepszej drużyny zawodów zdobyła reprezentacja Policji w Pradze, a jej przedstawiciel Frantisek Kucera na koniu Katani zwyciężył także w kategorii indywidualnej i otrzymał Puchar Komendanta Głównego Policji. Zawodom, rozegranym w Gniazdowie, towarzyszyły występy, pokazy, koncert orkiestry policyjnej, wiele atrakcji dla dzieci oraz koncerty gwiazd.

Część ceremonialna turnieju, na której nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów i prezentacja jeźdźców, odbyła się w piątek 17 sierpnia na Placu Biegańskiego w Częstochowie.

Tegoroczna dwudniowa część sportowa XVIII Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej rozegrana została natomiast na Torze TREC w Gniazdowie podczas IV Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta”.

Zawody rozpoczęły się od rundy honorowej wszystkich uczestników i złożenia meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofowi Justyńskiemu o gotowości do przystąpienia do turnieju przez dowódcę chorzowskich jeźdźców, asp. szt. Karola Molendę.

Jak co roku, zawodnicy walczyli o tytuł najlepszego zawodnika oraz najlepszej drużyny. W szranki stanęło 28 jeźdźców z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także strażnicy miejscy z Wrocławia. Podczas konkurencji zawodnicy zmagali się z takimi przeszkodami jak bramka akustyczna, przeprowadzenie pieszego, równoważnia, doręczenie wezwania, rów trakeński, przewożenie szeleszczącego bagażu czy legitymowanie. Widowiskowo prezentowały się także skoki przez płonąca przeszkodę i przejazd zawodnika przez wąski mostek oraz przejazd przez ruchomy most.

W przerwie sobotnich zawodów jeźdźcy wzięli również udział w Paradzie Historycznej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przemarsz odbył się przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, której kapelmistrzem jest asp. szt. Waldemar Skotarski.

Po paradzie, zawodnicy kontynuowali turniej na „Torze Policyjnym”.

W niedzielę natomiast jeźdźcy rozpoczęli swoje zmagania konkursowe od Skoków, a zakończyli na konkurencji Ujeżdżenia wierzchowców.

Sędzią Głównym i jednocześnie komentatorem turniejowych zmagań był Sędzia I klasy skoków przez przeszkody, członek zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego, Prezes Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni – Bogdan Kuchejda.

Tytuł najlepszej drużyny zdobyła reprezentacja Policji w Pradze – Frantisek Kucera na koniu Katani i Helena Nykodymova na koniu Čip. Drugie miejsce zajęła drużyna Z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu mł. asp. Mariusz Branecki na koniu Denzel i mł. asp. Szymon Piaskowski na koniu Rapid. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie – sierż. szt. Rafał Tomczyk na koniu Kasur i st. sierż. Michał Porcek na koniu Wan.

W kategorii indywidualnej tytuł najlepszego jeźdźca zdobył Frantisek Kucera na koniu Katani, drugie miejsce zajął policjant z Komendy Stołecznej Policji – sierż. Mateusz Lis na koniu Romeo II. Trzecie miejsce zajął policjant z Chorzowa – sierż. Michał Porcek na koniu Wan.

Skład sędziowski, po podsumowaniu wyników sobotniego „Toru Policyjnego” wyłonił także najlepszego zawodnika z Polski i z zagranicy. Tytuły te otrzymali: policjant z Komendy Stołecznej Policji – sierż. Mateusz Lis na koniu Romeo II i jeździec z czeskiej Pragi – Frantisek Kucera na koniu Katani.

Najlepszym zawodnikom puchary, statuetki i nagrody wręczali: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak, Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik, były Komendant Główny Policji – generał Tadeusz Budzik, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Sędzia główny zawodów – Bogdan Kuchejda, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Antoni Duda oraz Przewodniczący Zarządu Terenowego Emerytów i Rencistów w Częstochowie Marian Strzelecki.

Zawodom towarzyszyły liczne atrakcje, w tym pokazy grup rekonstrukcyjnych, międzynarodowa wystawa psów rasowych, biegi, pokazy kulinarne, konkursy i zabawy z nagrodami, przejażdżki samochodami terenowymi, show taneczne oraz koncerty wielu gwiazd.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły