Samochody pijanych kierowców będą konfiskowane

20.11.2022

Samochody pijanych kierowców będą konfiskowane

Polscy parlamentarzyści przyjęli nowelizację kodeksu karnego, która wprowadza m.in. konfiskatę aut pijanym kierowcom.  Będzie to możliwe w sytuacji, gdy kierujący będzie miał co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi.

 

W środę, 16 listopada sejm odrzucił sprzeciw senatu w sprawie nowelizacji kodeksu karnego, która zakłada m.in. zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa, wprowadzenia tzw. bezwzględnego dożywocia oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Za odrzuceniem senackiego sprzeciwu głosowało 229 posłów – 206 było przeciwko, 10 wstrzymało się od głosu. W związku z tym ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. – Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być nie tylko nieuchronne. Muszą być dotkliwe. Muszą skutecznie odstraszać przed popełnianiem przestępstw. Muszą też dawać poczucie zadośćuczynienia ofiarom przestępców. Temu służy uchwalona właśnie przez Sejm reforma kodeksu karnego – podsumował w środę wieczorem wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w mediach społecznościowych. Nowelizacja, która była przygotowywana w resorcie sprawiedliwości, zakłada konfiskatę samochodów pijanym kierowcom w przypadkach, gdy kierujący będzie miał co najmniej 1,5 promila i nie będzie mieć znaczenia, czy doszło do wypadku czy nie. Konfiskata samochodu będzie dotyczyć także tych kierowców, którzy wypadek spowodują, mając powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie.

 

Co w sytuacji, gdy auto nie należy do pijanego kierowcy?

Nowe przepisy przewidują również rozwiązanie w takiej sytuacji, w której pijany kierowca porusza się samochodem nienależącym do niego. Wówczas sąd będzie mógł orzec przepadek kwoty równoważnej wartości pojazdu. Za taką kwotę uznawana będzie wartość określona w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy, średnią wartość rynkową, która odpowiadać będzie wartości pojazdów podobnych. Ta zasada będzie obowiązywać także w przypadku, gdy samochód ulegnie zniszczeniu w wyniku wypadku. Konfiskata nie będzie dotyczyć pojazdów niemechanicznych, takich jak na przykład rowery. W ustawie zawarty został również wyjątek, który będzie dotyczyć kierowców zawodowych, prowadzących pojazdy pracodawców. W takim przypadku sąd będzie mógł orzec nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

  • Paula Nogaj
Najnowsze artykuły