Sąsiad spala odpady w piecu? Straż może pomóc tylko na terenie miasta

12.02.2019

Sąsiad spala odpady w piecu? Straż może pomóc tylko na terenie miasta

Straż miejska przypomina, że interwencje dotyczące zgłoszeń nielegalnego spalania śmieci w domowych piecach może prowadzić tylko na terenie Częstochowy. Nasza miejska służba wciąż dostaje zgłoszenia z terenu sąsiednich gmin – nie ma jednak uprawnień, aby podjąć tam działania.

W 2018 roku dyżurni częstochowskiej straży miejskiej otrzymali 3180 zgłoszeń w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Część pochodziła jednak od mieszkanek i mieszkańców okolicznych gmin. Tymczasem funkcjonariusze mogą kontrolować jedynie posesje na terenie miasta. Poza jego granicami zgłoszenia dotyczące spalania śmieci lub innych nielegalnych substancji w domowych piecach należy zgłaszać do właściwych urzędów lub działających na terenie tych gmin służb, mających kompetencje do prowadzenia takich kontroli.

Mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy swoje uwagi na temat podejrzeń spalania śmieci, mułów, flotów węglowych lub wilgotnego drewna, powinni kierować m.in. do dyżurnego straży miejskiej (tel. 986). W 2018 roku miejska służba przeprowadziła blisko 2000 kontroli ,,domowych palenisk”, podczas których ujawniła ok. 358 przypadków spalania śmieci. Kontrole trwają na bieżąco, przez cały sezon grzewczy.

W wyniku spalania śmieci lub paliw złej jakości powstają i trafiają do powietrza: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy benzopiren. Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z domów (indywidualnych źródeł ciepła), przy czym na jakość powietrza w Częstochowie wpływają też zanieczyszczenia „nadlatujące” nad miasto z innych terenów (tzw. tło regionalne i ponadregionalne).

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły