Sejm zdecydował: koniec z alkoholem po 22.00 i piciem w plenerze

25.11.2017

Sejm zdecydował: koniec z alkoholem po 22.00 i piciem w plenerze

Parlamentarzyści przegłosowali nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W praktyce oznacza to, że o tym, czy kupimy alkohol w godzinach 22.00-6.00 mają decydować samorządy… Wprowadzono też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, dając samorządom możliwość wyznaczania miejsc przeznaczonych do jego spożywania.

Za nowelizacją ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu zagłosowało dziś 246 posłów, przeciw było 161, wstrzymało 20 się od głosu. W myśl nowych przepisów, samorządy będą decydować, gdzie wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, czyli między godziną 22.00 a 6.00. Dotyczy ono nie tylko mocnych trunków, ale także piwa i napojów o mocy do 4,5 proc.

Nowelizacja reguluje też problem dot. zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy. Gmina w drodze uchwały, będzie mogła ustalić maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla poszczególnych jednostek pomocniczych (sołectwa, dzielnic, osiedli), które jej podlegają.

Za sprawą pomysłu PiS, w zapomnienie odeszło też picie pod chmurką. Obecnie zakaz spożywania alkoholu obowiązuje na ulicach, placach i parkach, ale już np. na brzegu rzeki można pić bez ryzyka. Po zmianach spożywanie alkoholu będzie zabronione w każdym miejscu publicznym, które nie zostało do tego wskazane przez samorządy.

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku.

  • kg

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. W Częstochowie o fotel prezydenta ubiegać się będzie sześciu kandydatów. Na kogo zamierzacie oddać swój głos? Zachęcamy do zabawy! Głosowanie na naszej stronie zakończy się 15 października.

Na kogo zamierzacie oddać swój głos?

  • Krzysztof Matyjaszczyk (48%, Razem 427)
  • Tomasz Jaskóła (24%, Razem 218)
  • Artur Warzocha (11%, Razem 98)
  • Marcin Maranda (8%, Razem 72)
  • Martin Saczek (8%, Razem 71)
  • Jacek Krawczyk (1%, Razem 9)
Razem: 895

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły