21.12.2017

Seniorzy bezpieczniejsi

Spadek przestępstw metodami „na wnuczka” czy „na policjanta”, większa świadomość seniorów i ich bliskich, a także włączenie do współpracy na rzecz bezpieczeństwa najstarszych mieszkanek i mieszkańców innych instytucji – to efekty pierwszej edycji akcji „Bądź bezpieczny seniorze”, zainicjowanej przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS oraz Komendę Miejską Policji w Częstochowie.

Kampania „Bądź bezpieczny seniorze” przyniosła zauważalny spadek przestępstw dokonywanych na seniorach metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. W 2016 roku przypadków takich oszustw było 37, z czego w 20 przypadkach doszło do przekazania pieniędzy. W tym roku do połowy grudnia do przekazania pieniędzy przez oszukane osoby doszło w 14 przypadkach. – Cieszymy się, że mamy wsparcie innych podmiotów w działaniach związanych z zapobieganiem tego typu przestępstwom. Wspólnie udało nam się dotrzeć do sporej ilości mieszkańców Częstochowy, którzy potencjalnie mogliby stać się ofiarą oszustwa. Najważniejsze jest dla nas poczucie, że to co robimy pomaga i przynosi pozytywne efekty – mówi mł. insp. Dariusz Atłasik, komendant miejski policji.

Przypomnijmy, że akcja „Bądź bezpieczny seniorze” została zainicjowana w sierpniu tego roku w Częstochowskim Centrum Aktywności Seniorów przy ulicy Staszica. W jej ramach powstały spoty radiowe i telewizyjne, w zasobach komunalnych pojawiło się 1000 plakatów autorstwa dzielnicowego Daniela Zycha z ostrzeżeniami i telefonami alarmowymi, pod którymi można sprawdzić, czy mamy do czynienia z oszustem. Poza tym pracownicy miejskiej spółki i dzielnicowi z apelami o ostrożność dotarli osobiście do 327 mieszkańców. ZGM TBS zapraszał także starszych mieszkańców na edukacyjne pogadanki do siedzib sześciu oddziałów eksploatacji.

Już wiadomo, że akcja „Bądź bezpieczny seniorze” będzie kontynuowana również w przyszłym roku.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły