Skonstruowali samochód na prąd

22.10.2017

Skonstruowali samochód na prąd

W firmie Polcar, działającej na terenie Gminy Poczesna, stworzony został samochód elektryczny. Inicjatorem i głównym konstruktorem był szef Rafał Kopaczewski.

Firma Polcar powstała w 1994 roku. Początkowo zajmowała się głównie układami elektronicznymi w pojazdach ciężarowych. Właściciel – jak sam przyznaje – jest pasjonatem, kocha samochody – głównie ciężarowe – i nie męczy się w pracy. Wnikliwie przygląda się temu, co dzieje się na rynku polskim i światowym, analizuje i wprowadza innowacje do swojej firmy.

Mniej więcej dwa lata temu zrodził się pomysł skonstruowania elektrycznego samochodu, który służyłby głównie kurierom rozwożącym przesyłki.

– Dlaczego przystąpiłem do tej pracy? Z kilku powodów. Przede wszystkim samochód na prąd to ekologia. Żyjemy w środowisku, które sami konsekwentnie zatruwamy. Naszym, obowiązkiem jest więc zrobić coś, żeby zmniejszyć te zanieczyszczenia, żeby chociaż częściowo starać się naprawić to co zostało zepsute – wyjaśnił Rafał Kopaczewski.

Kolejną sprawą była ekonomia: – Zużycie paliwa w mieście czy innej aglomeracji – szczególnie jeśli auto często się zatrzymuje – jest bardzo duże. Badania pokazują, że samochód na prąd jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny w eksploatacji – zaznaczał.

Prace nad konstrukcją ekonomicznego i przyjaznego dla środowiska auta ruszyły pełną parą: projekty, analizy, zastosowanie najnowszych technik i rozwiązań, próby.. – Ale w końcu się udało. Wszystkie rozwiązania to nasze pomysły i patenty. Karoseria jest jedynie wzięta od peugeota. Muszę powiedzieć, że ten sposób chciałem zrobić swego rodzaju ukłon w stronę Francji, która jest liderem jeśli chodzi o samochody na prąd – opowiadał.

Skonstruowany w firmie samochód jest przez cały czas testowany. Dzięki temu konstruktorzy mogą niwelować wady i poprawiać jego funkcjonalność. Rafał Kopaczewski jest zdania, że auta na prąd to przyszłość i to wcale nie tak odległa: – Z tym, że konieczne jest stworzenie dogodnej sieci stacji zasilań, bo auto musi być doładowywane, tak jak aparat fotograficzny czy telefon komórkowy – podkreślał właściciel firmy.

Szef Polcaru na jednym samochodzie nie zamierza poprzestać. – Lubię wyzwania, szczególnie w pracy. A jeszcze jak widzę sens mojego działania to chętniej je podejmuję. Auta na prąd to jest nasza przyszłość i to nie tylko, jeśli chodzi o motoryzację, ale także o środowisko – podsumował.

  • kg
  • zdj. UG Poczesna

Do wyborów samorządowych zostało kilka dni. Oprócz prezydenta wybierać będziemy również naszych reprezentantów, którzy zasiądą w Radzie Miasta. Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos? Zachęcamy do zabawy! Głosowanie na naszej stronie zakończy się 19 października.

Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos?

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły