Słono zapłacisz!

27.01.2017

Słono zapłacisz!

W czasach gdy na jedno mieszkanie przypadają nawet dwa samochody, ciężko o miejsce do parkowania. Często więc kierowcy zostawiają samochód właśnie na drogach prywatnych, choć nie przynależą do danej wspólnoty. Zarządcy nie zamierzają tolerować “przyjezdnych”. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, ochrona osiedla może wystosować do policji wniosek o ukaranie kierowcy z zewnątrz mandatem. Ponadto zarządca ma prawo wyegzekwować opłatę za postój, jeżeli cennik widnieje przed wjazdem na osiedle. Regulamin oczywiście musi być widoczny dla kierowców. Tym sposobem właściciele posesji znacznie się wzbogacą.

Opłata ma więc charakter administracyjny i wynieść może od 50 złotych w górę. Osobną kwestią są mandaty. W sytuacji gdy kierowca-gość zignoruje np. znak zakazu postoju z tabliczką “Nie dotyczy mieszkańców” taka “przyjemność” może go kosztować 100 złotych. Podobnie jest z innymi tego typu znakami. Szczególnie uważać trzeba na miejsca, gdzie obowiązuje możliwość odholowania samochodu. Wtedy jego właściciel będzie obciążony karą pieniężną, wynoszącą ok. 500 zł.

Mandaty to jednak nie jedyny sposób walki o parkingowe miejsca. Sprawdzonym sposobem jest założenie szlabanu na posesji. To rozwiązanie, które jest właściwie korzystne dla wszystkich, ponieważ mieszkańcy będą mieli pewność, że znajdą miejsce postojowe, a kierowca nie musi się obawiać, że nawet nieświadomie narazi się na wysokie koszta. Blokada nie może jednak ograniczyć dojazdu służbom ratunkowym. Najlepszą opcją są jednak składane i zamykane słupki blokujące wjazd na konkretne stanowisko parkingowe. Jest to zgodne z prawem i w żaden sposób nie ogranicza dostępu do drogi pożarowej.

  • Paula Nogaj
  • zdj. arc
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły