Śmiertelny wypadek w Glinicy. Zginęło dwóch robotników drogowych. Jest akt oskarżenia

10.01.2023

Śmiertelny wypadek w Glinicy. Zginęło dwóch robotników drogowych. Jest akt oskarżenia

Do Sądu Rejonowego w Lublińcu trafił akt oskarżenia przeciwko Maciejowi K. i Piotrowi Ć., którym zarzucane jest spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego oraz naruszenia przepisów BHP. W tym tragicznym zdarzeniu, które miało miejsce 14 grudnia 2021 roku, zginęło dwóch mężczyzn, którzy wykonywali prace przy naprawie oświetlenia i sygnalizatora na trasie DK-11 w miejscowości Glinica w powiecie lublinieckim.

– W toku śledztwa ustalono, że 14 grudnia 2021 roku dwóch mężczyzn wykonywało prace przy naprawie oświetlenia i sygnalizatora na trasie DK-11 w miejscowości Glinica w powiecie lublinieckim. W trakcie wykonywania tych prac mężczyźni znajdowali w podnośniku koszowym, zamontowanym na samochodzie ciężarowym. Pojazd był zaparkowany poza jezdnią, lecz ramię podnośnika i kosz roboczy pozostawały nad jezdnią. W pewnym momencie jadący drogą samochód ciężarowy, kierowany przez Macieja K., zawadził kosz zwyżki, co spowodowało wypadnięcie mężczyzn z kosza i ich upadek na drogę. Na skutek upadku pokrzywdzeni doznali rozległych obrażeń wielonarządowych, w wyniku których zmarli po przewiezieniu do szpitala.

– W śledztwie uzyskano opinię zespołu biegłych z zakresu ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Z opinii tej wynika, że przyczyną zdarzenia było przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierującego samochodem ciężarowym Macieja K. i nie zachowanie przez niego należytej ostrożności w sytuacji zauważenia pojazdu, który pracował przy infrastrukturze drogowej. Ponadto biegli stwierdzili, że prace były wykonywane z naruszeniem przepisów BHP, gdyż nie wygrodzono terenu robót poprzez wyłączenie pasa ruchu. Pokrzywdzeni nie korzystali także z środków ochrony osobistej w postaci hełmów ochronnych i szelek bezpieczeństwa – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury – W toku śledztwa prokurator przedstawił Maciejowi K. zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Maciej K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że był przekonany, iż przejedzie pod koszem, w którym znajdowali się robotnicy. Ponadto prokurator przedstawił zarzut kierownikowi robót Piotrowi Ć., który dotyczy narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez niedopełnienie obowiązków w zakresie BHP oraz nieumyślnego spowodowania ich śmieci. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr Ć. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień – dodaje prokurator Tomasz Ozimek.

Maciej K. (47 l., z zawodu kierowca) i Piotr Ć. (35 l. z zawodu inżynier elektryk) ) nie byli w przeszłości karani. Przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przestępstwo niedopełnienia obowiązków w zakresie BHP są odpowiednio zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 i do 3 lat.

  • pn
Najnowsze artykuły