Spełnione marzenie Bogumiłka

30.10.2017

Spełnione marzenie Bogumiłka

Po trwającej 14 miesięcy budowie spełniło się wieloletnie marzenie społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Brzechwy w Bogumiłku. W placówce otwarto salę gimnastyczną i trzy sale rehabilitacyjne mieszczące się w nowo wybudowanym obiekcie połączonym łącznikiem z budynkiem internatu. Inwestycja kosztowała ponad 2,5 mln

Batalia o pozyskanie pozabudżetowych  środków na jej realizację trwała prawie 9 lat. W końcu pieniądze udało się pozyskać. Inwestycję wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki w Warszawie, które w ramach „Programu rozwoju bazy sportowej na 2016 r” przekazało na ten cel 756 963 t zł, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział w Katowicach, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, przekazał 1 089 728  zł.  Wkład własny powiatu częstochowskiego wyniósł 658 596 zł. Pieniądze zostały przeznaczone na nowy obiekt, w którym mieści się sala gimnastyczna oraz trzy sale rehabilitacyjne – sala doświadczeń świata, sala integracji sensorycznej i sala gimnastyki korekcyjnej.

– Ten piękny budynek wraz z  jego wyposażeniem to powód ogromnej satysfakcji, zadowolenia i radości naszej całej społeczności – mówiła dyrektor Ośrodka w Bogumiłku Lena Nieśpielak dziękując władzom powiatu obecnej i poprzedniej kadencji. – To dowód na to, że marzenia się spełniają. A marzeniem naszej społeczności  jest i  było stworzenie optymalnych warunków i takiego miejsca, gdzie każde dziecko z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz z niepełnosprawnością sprzężoną swobodnie mogłoby rozwijać się poprzez edukację, opiekę i wychowanie, ruch, uprawianie elementów wybranych dyscyplin sportowych, pełnej i wielostronnej rehabilitacji  i uczestnictwo w zdrowej wzajemnej rywalizacji. Od dziś zacznie się lepsza przyszłość dla uczniów naszych szkół, dla wyjątkowych uczniów,  którzy będą mogli ćwiczyć i rozwijać się w wymarzonych warunkach na miarę XXI wieku.

Otwarcie nowego obiektu w Bogumiłku miało bardzo uroczysty przebieg. Uczestniczyło w nim mnóstwo osób: m.in. wychowankowie i pracownicy ośrodka, rodzice podopiecznych, przedstawiciele władz powiatu częstochowskiego ze starostą Krzysztofem Smelą na czele, radni powiatowi, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicja Janowska, Anna Wandzel  i Gabriela Knapik z katowickiego oddziału PFRON Oddział w Katowicach, samorządowcy gminy Lelów z wójtem Krzysztofem Molendą, wykonawcy inwestycji, liczni przyjaciele i sponsorzy. Były gratulacje, życzenia i prezenty. Były także specjalnie przygotowane na tę okazję występy artystyczne podopiecznych Ośrodka oraz Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej.  Osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do powstania nowej sali gimnastycznej i sal rehabilitacyjnych wręczono dyplomy „Przyjaciel Ośrodka” . Adresowane one były m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej , Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego oraz PFRON w Katowicach, a także do starosty Krzysztofa Smeli i Zarządu Powiatu IV i V kadencji oraz Rady Powiatu Częstochowskiego. Dyplom trafi także do rąk byłego starosty częstochowskiego Andrzeja Kwapisza.

Radość, wdzięczność i wzajemna życzliwość towarzyszące uroczystości, sprawiły,  że na wielu twarzach pojawiły się łzy wzruszenia. Popłynęły one także z oczu dyrektor Leny Nieśpielak,  jej podopiecznych i ich rodziców.  I choć twierdzili, że otwarcie nowej sali jest dla nich chwilą historyczną, której nigdy nie zapomną,  już wybiegali myślami w przyszłość planując kolejne inwestycje.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły