Sprawdź, czy nie masz go w apteczce!

12.08.2017

Sprawdź, czy nie masz go w apteczce!

Opis, jaki znaleźć było można opakowaniu to “każdy ml roztworu zawiera substancję czynną: 50 mg petydyny chlorowodorku. Substancja pomocnicza: woda do wstrzykiwań. Każda ampułka zawiera: 50 mg petydyny chlorowodorku”.

Informacja ta okazała się jednak nieprawdziwa. Zgodnie z dopuszczeniem do obrotu leku Dolcontral, 50 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań, ampułka 2, na opakowaniu powinna zostać zamieszczona następująca formułka: “każdy ml roztworu zawiera substancję czynną: 50 mg petydyny chlorowodorku. Substancja pomocnicza: woda do wstrzykiwań. Każda ampułka zawiera: 100 mg petydyny chlorowodorku”.

Z tego też powodu z aptek zniknie Dolcontral (Pethidini hydrochloridum) 50 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań, ampułka 2 ml o numerze serii:

– 01AU1016, data ważności: 10.2019

– 02AU1016, data ważności: 10.2019 zniknie z półek aptecznych.

GIF (Główny Inspektorat Farmaceutyczny) apeluje do personelu medycznego o szczególną ostrożność przy stosowaniu tego produktu i przestrzeganie zaleceń znajdujących się na ulotce. Dolcontral to bowiem lek przeciwbólowy o bardzo silnym działaniu. Zawarta w nim petydyna zaliczana jest opiatów.

  • Paula Nogaj
  • zdj. arc
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły