01.06.2018

Sprawdź, czy nie stracisz emerytury lub renty

1 czerwca wchodzą w życie nowe limity dotyczące dodatkowych przychodów dla rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze ustawowego wieku, a pobierają świadczenie. Jeśli zostaną przekroczone, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę świadczenia.

Ograniczenie w dorabianiu do emerytury czy renty nie dotyczy wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tylko renciści i wcześniejsi emeryci, czyli ci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Każdy emeryt lub rencista, który ma takie dodatkowe źródło przychodu musi sprawdzać górne granice, do których może dorabiać bez konsekwencji. Musi też powiadomić ZUS o wysokości osiąganego przychodu, jeśli przekroczymy limity.

  • jeśli suma dodatkowego przychodu nie przekroczy 3 235,99 zł miesięcznie, świadczenie będzie wypłacane w pełnej wysokości,
  • uzyskanie przychodów w granicach od 3 235,99 zł do 6009,69 zł miesięcznie, spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia,
  • przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 6009,69 zł miesięcznie, będzie skutkowało zawieszeniem wypłaty emerytury lub renty w danym miesiącu.

Nowe progi będą obowiązywać przez kolejne 3 miesiące, czyli do 31 sierpnia. Wpływ na ich zmianę ma aktualizowana wysokość przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły