Ogłoszono nowy przetarg na modernizację stadionu Rakowa

16.01.2020

Ogłoszono nowy przetarg na modernizację stadionu Rakowa

Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy ogłosił w czwartek 16 stycznia przetarg na modernizację stadionu Rakowa w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym można składać do 10 lutego 2020 roku.

– Rozpisując przetarg na zadanie „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie – przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Bolesława Limanowskiego 83” miasto bazowało na dokumencie dostarczonym przez klub Raków Częstochowa. Stadion po przebudowie ma spełniać kryteria określone w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy na sezon 2020-2021 i następne w zakresie infrastruktury sportowej. Będzie też dopasowany do wymogów w zakresie organizacji imprez masowych oraz prowadzenia zajęć w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego – poinformował urząd miasta Częstochowy. – Wykonawca będzie musiał m.in. wybudować trybunę na 5,5 tys. miejsc, w tym dla kibiców z niepełnosprawnościami. Na zadaszonej trybunie zachodniej ma znaleźć się miejsce dla przynajmniej tysiąca osób. W ramach inwestycji ma powstać podgrzewana murawa boiska głównego, wybudowane zaplecze socjalne, punkty kasowe i depozytowe dla trybun, pomieszczenie magazynowe i niezbędna infrastruktura sportowa oraz parkingi. Miasto jako inwestor oczekuje m.in. umiejscowienia projektowanej infrastruktury tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał działki, pozostawić maksymalną ilość zieleni oraz umożliwić objęcie obiektów obwodową drogą pożarową – dodaje magistrat.

Zasadnicze zmiany, jakie zostały wprowadzone w projekcie to brak zadaszenia na trybunie wschodniej, rezygnacja z budowy wieży telewizyjnej. Poza tym inwestycja nie obejmie terenu boisk treningowych. Inne zmiany dotyczą m.in. wielkości obiektów budowlanych składających się na trybuny, zakresu wykonania ogrodzeń, budynków kasowych czy sanitariatów. Co istotne – na realizację wszystkich tych prac wykonawca będzie miał zaledwie 12 miesięcy i będzie zobowiązany do zakończenia robót w zakresie, który umożliwi prowadzenie „czerwono-niebieskim” rozgrywek Ekstraklasy w trybie dopuszczenia warunkowego uzgodnionego z komisją licencyjną PZPN w przedziale od 5 do 8 miesięcy od daty podpisania umowy.

Przypomnijmy, że poprzedni przetarg na wykonanie robót budowlanych dotyczący Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie i rozbudowy stadionu Rakowa został unieważniony, bowiem nadesłano jedynie dwie oferty, które znacznie przekraczały kwotę, jaką miasto przeznaczyło na tę inwestycję. Najniższa złożona przez Stadion Pro z Zabrza, Saridağlar İnşaat Ve Ticaret A.Ş. z Turcji i Texxon Company Limited z Katowic opiewała na 78 mln 670 tysięcy złotych, podczas gdy magistrat na realizację zamówienia chciał zagospodarować ok. 16 mln złotych wkładu własnego. Druga oferta CZ.P.B.P. Przemysłówki S.A. wynosiła 91.614.761,86 zł. W Wieloletniej Prognozie Finansowej miasto rozpisało na realizację tego zadania 37,7 mln złotych i liczy na obiecane dofinansowanie z ministerstwa.

fot. UM Częstochowy

  • Paula Nogaj
Najnowsze artykuły