Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju

15.02.2022

Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju

W celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP) na terenie całego kraju – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stopień alarmowy ma obowiązywać od 15 lutego 2022 rok od godziny 23:59 do 28 lutego 2022 roku do godz. 23:59.

Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych i stanowi sygnał dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej, aby zachować szczególną czujność. – Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej – wyjaśnia MSWiA i podkreśla, że wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112. Jak donoszą media, decyzja w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego może mieć związek z atakami hakerskimi, jakie miały miejsce na ukraińskie banki i strony rządowe. Ostatni raz stopień alarmowy obowiązywał w naszym kraju od 18 do 23 stycznia br.

Stopień alarmowy wprowadzono na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.

 

  • pn
Najnowsze artykuły