Strajk nauczycieli zawieszony!

25.04.2019

Strajk nauczycieli zawieszony!

Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił strajk. Pedagodzy zapowiadają jednak, że to wcale nie oznacza końca ich batalii z partią rządzącą. – Panie Premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania – mówił Sławomir Broniarz, szef ZNP.

Przypomnijmy, w ciągu ostatnich kilku dni sytuacja zmieniała się, jak w kalejdoskopie. Najpierw w mgnieniu oka przygotowana została nowelizacja ustawy o oświacie. To właśnie ona miała zagwarantować uczniom liceów i techników ukończenie szkoły na wypadek, gdyby zakłócona została realizacja zadań i kompetencji ustawowych. Przyjęty przez rząd projekt zakładał m.in., że w placówkach, w których rady pedagogiczne nie podjęłyby decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, upoważnienie takie miałoby przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – nauczycielowi wyznaczonemu przez organ prowadzący szkołę. Zdaniem szefa ZNP tego rodzaju zmiany to porażka rządu. – Rząd wiedział o sporze zbiorowym od 10 stycznia, a termin strajku zna od 4 marca. Dlaczego zmarnował ten czas i teraz w ekspresowym tempie wprowadza złe rozwiązania psujące prawo i pokazujące, że nauczyciele są zbędni. Może zaraz edukacja nie będzie potrzebna? Rząd zbagatelizował sytuację, został zaskoczony skalą protestu i determinacją środowiska oświatowego, które protestuje trzeci tydzień – podkreślał Sławomir Broniarz. Ostatecznie jednak, w czwartek ZNP podjął decyzję o zawieszeniu strajku. – Od soboty, 27 kwietnia, ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy. Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap (…) Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku – argumentował Broniarz. Podkreślał jednocześnie, że ZNP niczego nie podpisze i nie składa broni.

W środę, 24 kwietnia, w strajku w Częstochowie brało udział 1249 nauczycielek i nauczycieli w 65 miejskich placówkach oświatowych. 364 osoby z różnych powodów (L4, opieka nad dzieckiem, urlopy dla poratowania zdrowia) było w szkołach i przedszkolach, które strajkują, nieobecnych. Pozostali nie mieli tego dnia zajęć, nie przystąpili do strajku bądź nie pojawili się w szkole z innych powodów (łącznie 1288 osób). W 3 szkołach strajk został w środę zawieszony na czas przeprowadzenia rad klasyfikacyjnych. Do 24 kwietnia 12 miejskich szkół, które przygotowują się do organizacji tegorocznych matur, przeprowadziło już rady, w pozostałych 8 szkołach odbyły się one właśnie w środę.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły