Strażacy potrzebują pomocy!

09.11.2017

Strażacy potrzebują pomocy!

Strażacy z Ochotniczej Straż Pożarna z Rększowic chcą kupić defibrylator. Przeszkodą są oczywiście pieniądze – jego koszt to ponad 6 tysięcy złotych. Z tego też powodu organizują zbiórkę prosząc o wsparcie jednostki. Dowolną kwotę można przekazać za pośrednictwem strony www.pomagam.pl.

Jednostka OSP z Rększowic ma dwa samochody ratowniczo-gaśnicze – jeden został zakupiony w 2016 roku. Jej szeregi tworzy 57 członków, w tym 22 uprawnionych do udziału w działaniach ratowniczo- gaśniczych oraz 12 z Kursem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. – Posiadamy także dwie torby PSP R1, zestaw szyn Kramera do usztywniania złamanych lub zwichniętych kończyn, nosze typu deska, nosze pediatryczne, dwa zestawy do transportu amputowanych kończyn oraz komplet opatrunków hydrożelowych – informują strażacy, którzy biorą udział w kilkudziesięciu działaniach ratowniczo-gaśniczych rocznie. Wzywani są do pożarów, miejscowych zagrożeń oraz wypadków. – Zabezpieczamy też  imprezy masowe oraz uroczystości kościelne na teranie naszej gminy oraz szkolimy uczniów z naszych szkół z zasad udzielania Pierwszej Pomocy – wyjaśniają.

Teraz jednostka za cel postanowiła sobie zakup defibrylatora. – Z pewnością znacząco przyczyniłby się do zwiększenia możliwości pomocy osobom poszkodowanym. Szybkie rozpoczęcie resuscytacji oraz użycie defibrylatora jest w stanie uratować ponad 75% osób z nagłym zatrzymaniem krążenia.  Niestety naszej jednostki nie stać obecnie na zakup takiego urządzenia – podkreślają strażacy. Koszt urządzenia to przeszło 6 tysięcy złotych. – Chcemy zapewnić mieszkańcom naszej miejscowości oraz Gminy Konopiska dostęp do tak ważnego sprzętu. Dodatkowo w naszym rejonie działania powstaje autostrada A1, która poprawi komfort jazdy, ale również zwiększy prawdopodobieństwo interwencji związanych z wypadkami bądź kolizjami na tej drodze. Posiadanie defibrylatora zapewni nam możliwość jeszcze skuteczniejszego udzielania pomocy poszkodowanym. Nasi druhowie chcą nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy wszystkim osobom w potrzebie, dlatego zwracamy się o wsparcie nas w tak ważnym dla nas celu – informują strażacy. Zbiórka przeprowadzana jest za pośrednictwem portalu pomagam.pl – pod hasłem defibrylator dla OSP Rększowice. Jak na razie udało się zebrać nieco ponad tysiąc złotych.

  • kg
Najnowsze artykuły