Stumetrowa flaga na 100-lecie odzyskania niepodległości

19.10.2018

Stumetrowa flaga na 100-lecie odzyskania niepodległości

Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju rozpocznie świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Główne obchody zaplanowano na niedzielę, 4 listopada.

4 listopada 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą, i załopotała tu biało-czerwona flaga. Jasna Góra, jako pierwsza, stała się więc „skrawkiem” wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono później, bo 11 listopada.

Przygotowania do święta trwają na Jasnej Górze od dawna i odbywają się zarówno w wymiarze duchowym, jak i organizacyjnym. Powstał specjalny projekt edukacyjny „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” wsparty przez program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa”. Dzieci przedszkolne i uczniowie wszystkich szczebli z ok. 130 szkół powiatu częstochowskiego uczestniczą w specjalnych zajęciach, uczą się pieśni patriotycznych i poloneza, przygotowują „100 życzeń dla Niepodległej”, ozdabiają maciejówki.
Główne uroczystości jasnogórskie rocznicowe, nad którymi narodowy patronat objął prezydent RP Andrzej Duda, odbędą się w niedzielę, 4 listopada. Rozpoczną się od dziękczynnej mszy świętej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Dzieci i młodzież złożą w darze dla Królowej Polski kroniki zawierające „100 życzeń na 100 lat Niepodległej”. Potem odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona jasnogórskiemu bohaterowi kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, żołnierzowi niepodległości, legioniście, który przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców. W 1920 r. zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej.

W sanktuarium na 4 listopada przygotowanych zostało wiele dodatkowych, wyjątkowych, a nawet spektakularnych wydarzeń. Z placu Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza pod Jasną Górę dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący stumetrową flagę narodową. Nie zabraknie regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”. Zaplanowano też piknik niepodległościowy, koncert, a także rekonstrukcję wydarzeń z 4 listopada 1918 r. przygotowana przez uczniów i grupę rekonstrukcyjną. Spektakularnym wydarzeniem tego dnia będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie także w narodowych barwach. – Dla nas to jest wielka radość, że to dziękczynienie za odzyskanie niepodległości tak mocno wybrzmi na Jasnej Górze, jakby w przede dniu tych wielkich uroczystości narodowych, które będą 11 listopada – podkreśla o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry – 4 listopada to jest ważna data dla Klasztoru, bo to wtedy polskie wojsko przejęło wartę przy bramach Jasnej Góry i mogliśmy zawiesić flagę biało-czerwoną na wieży jasnogórskiej, i ogłosić uroczyście, że to miejsce, w którym jest Jasna Góra, jest wolne, jest tym skrawkiem Niepodległej. To dla nas jest czas wielkiego dziękczynienia, a obok tego to jest czas naszej modlitwy za Ojczyznę – dodaje.

Setne urodziny Niepodległej świętowane w jasnogórskim sanktuarium zakończy wielka modlitwa Polaków – Apel Jasnogórski. Kontynuacja trwać będzie jeszcze nazajutrz, bowiem 5 listopada ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół Śląsk.

  • Katarzyna Gwara
  • zdj. Tomasz Kudala
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły