Świętowała setne urodziny

16.11.2018

Świętowała setne urodziny

Helena Rak, mieszkanka Wancerzowa (gmina Mstów) świętowała setną rocznicę urodzin. Jest ona najstarszą mieszkanką tej miejscowości i może powspominać odzyskanie niepodległości wraz z krajanką „zza miedzy”, Marianną Kowalczyk, która taką samą rocznicę urodzin obchodziła rok wcześniej we Mstowie.

Wizytę stulatce z bukietami kwiatów złożyli: Tomasz Gęsiarz, świeżo wybrany na kolejną kadencję wójt gminy Mstów, sołtys Wancerzowa Tadeusz Brędzel oraz dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie, Piotr Dobosz. Dyrektor Dobosz przekazał jubilatce list gratulacyjny od prezesa KRUS informujący równocześnie o przyznaniu jej, oprócz dotychczasowej emerytury, ustawowego świadczenia honorowego.

Pani Helena Rak przez pierwszą połowę swojego życia mieszkała i pracowała w 7 hektarowym gospodarstwie rolnym w Dąbrowie Zielonej. Po przekazaniu gospodarstwa na rzecz państwa, przez 10 lat pracowała w miejscowym ośrodku zdrowia. Obecnie mieszka z córką i rodziną w Wancerzowie.

– Jest pogodnego usposobienia. Jej życie wypełnione było pracą. W czasach gdy nie było maszyn, albo nie było nikogo na nie stać, wszystko trzeba było wykonywać ręcznie. Aby przeżyć, trzeba było zapewnić sobie zapasy, przetwory na zimę. Praca w polu, wychowywanie dzieci, zajmowały jej cały dzień – opowiadała córka stulatki, Henryka Kowalczyk. – Mama umie robić wiele rzeczy. Tkała na krośnie chodniki, zapaski, robiła przetwory. Często piekła, bo lubiła słodycze. Jadła wszystko, najbardziej jednak lubiła rosół – dodała.

Pani Helena Rak doczekała się 2 córek, 6 wnucząt, 4 prawnuków i 2 praprawnuków.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły