Świętowali… Międzynarodowy Dzień Kropki

28.09.2017

Świętowali… Międzynarodowy Dzień Kropki

Kiedy w Stanach Zjednoczonych wydana została książka pt. „The Dot” („Kropka”) napisana przez Peter’a H. Reynolds’a, autor nie spodziewał się nawet jak bardzo popularna stanie się ta krótka opowieść. Została ona przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, napisana alfabetem Braille’a i stała się inspiracją do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. Uczcili go również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łaźcu.

Peter Reynolds przedstawił krótką historię dziewczynki – Vashti, która dzięki swojej nauczycielce uwierzyła we własne możliwości i zaczęła pięknie malować.

Dzień Kropki to stał się więc dniem kreatywności, rozwijania talentów oraz działań podjętych w celu rozwijania w uczniach potrzeby autoprezentacji własnych talentów. Od ośmiu lat obchodzone jest to święto na całym świecie. W obchody Dnia Kropki 2017 zaangażowanych było ponad 8 milionów uczestników z 168 krajów – nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i dzieci.

W szkole w Łaźcu obchodzono go po raz pierwszy. Nauczycielki Agnieszka Chmielewska oraz Monika Wewiór – Mendrela przygotowały szereg działań w celu zapoznania uczniów z charakterem celebrowania tego święta. Wśród uczniów oraz nauczycieli obowiązywał strój w kropki. Na początku uczniowie zapoznani zostali z historią Vashti. Film, który obejrzeli  stał się dla nich inspiracją do wykonania kropkowych plakatów. Prace zostały wykonane z różnych przedmiotów w kształcie koła. Uczniowie uruchomili swoją wyobraźnię i wykonali plakaty z nakrętek, guzików, kolorowych kropek wyciętych z papieru, papierowych talerzyków i innych okrągłych przedmiotów. Każda klasa wykonała swój własny plakat, który później stał się cześcią kropkowej dekoracji. Ponadto, uczniowie klasy III i V, zaśpiewali piosenkę pt. „Kropka”, do której słowa napisały  Jolanta Okuniewska i Beata Skrzypiec, a muzykę Piotr Kaja.

Główną częścią programu w tym dniu był pokaz talentów. Julia Kowalik kl.3 zaśpiewała piosenkę pt. „Drewniane lalki”, Adrian Pyrkosz kl.3 wykonał taniec „Kazaczok”, Zuzia Czernik kl.3 zaprezentowała swoją kolekcję postaci, które wykonała z modeliny, Nadia Kowalik „0” w duecie z siostrą Julią wykonały piosenkę pt. „Miraculum”, Filip Zdrach kl.5 zagrał na klarnecie utwór pt. „Pojedziemy na łów”, Gabriela Dziubińska pochwaliła się swoją kolekcją origami, a Marcelina Czernik zaprezentowała swoje prace również origami oraz uszyte własnoręcznie poduszeczki i etui. Pokaz talentów zakończono rozdaniem dyplomów.

Podsumowaniem i jednocześnie uroczystym zakończeniem obchodów Dnia Kropki w szkole było wykonanie piosenki po angielsku pt. „The dot” autorstwa Emily Arrow. Była również fotobudka, gdzie uczniowie mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia.

  • kg
  • zdj. UG Konopiska
Najnowsze artykuły