Szczepienia będą dobrowolne?

07.10.2018

Szczepienia będą dobrowolne?

Sejm zdecydował, że projekt nowelizacji ustawy, który zakłada dobrowolność szczepień, zostanie skierowany do dalszych prac w komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Projekt powstał z inicjatywy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP” reprezentowanego przez Justynę Sochę. Powstał on 11 kwietnia i zebrał 121 tysięcy podpisów pod propozycją zmiany prawa. Jego celem jest zlikwidowanie obowiązku szczepień ochronnych i wprowadzenie zasady dobrowolności. Jest w nim również mowa o nałożeniu na lekarza obowiązku przeprowadzenia wywiadu przed szczepieniem oraz przedstawienia pisemnej informacji o ryzyku związanym ze szczepieniem, obowiązku wywiadu lekarskiego po szczepieniu. Zmiana przepisów ma też dać rodzicom możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych. – Istniejące przepisy dotyczące obowiązku szczepień ochronnych niezaprzeczalnie stanowią ingerencję w prawo do prywatności (prawo do decydowania o życiu osobistym) wyłączając możliwość podjęcia decyzji o odmowie poddania się szczepieniom przez osoby obowiązane do poddania się obowiązkowym szczepieniom lub przez ich opiekunów prawnych lub faktycznych – twierdzą pomysłodawcy. – Obowiązek ten stanowi zatem z pewnością ingerencję w zasadę autonomii (samostanowienia) jednostki wiążącą się ściśle z nakazem poszanowania godności ludzkiej a konkretnie z prawem decydowania przez nią o świadczeniach zdrowotnych, którym chce się ona podda – podkreślają. Mimo że pomysł budził ogromne kontrowersje, mimo licznych negatywnych opinii nadesłanych przez organizacje skupiające profesjonalistów medycznych i wreszcie mimo że sam minister zdrowia Łukasz Szumowski przed pierwszym czytaniem stwierdził, że rząd ocenia go negatywnie, to głosami posłów PiS i Kukiz’15 przyjęto go do dalszego procedowania. Spośród 412 obecnych podczas głosowania posłów, 252 zagłosowało „za”, przeciwnych było 158. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Przeciwni projektowi byli politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oznacza to, że zostanie on skierowany do dwóch komisji – zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

 

Obowiązek szczepień został zniesiony w takich państwach jak: Austria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Litwa, Liechtenstein, Luksemburg Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwecja, czy Wielka Brytania oraz Rosja. Obowiązek szczepień w podobnym zakresie, co w Polsce, występuje w takich państwach, jak na przykład Słowenia, Słowacja, Czechy, Łotwa, Węgry czy Bułgaria.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły