06.05.2018

Szef skarbówki może zablokować firmowe konto

Szef Krajowej Administracji Skarbowej może już blokować konta firm podejrzanych o oszustwa podatkowe. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami skarbowymi, przede wszystkim podatku VAT.

Możliwość blokowania kont bankowych Krajowej Administracji Skarbowej dała ustawa o STIR. Jej celem jest ograniczenie luki w podatku VAT, która była spowodowana wyłudzeniami skarbowymi dokonywanymi najczęściej przez zorganizowane grupy przestępcze. Następowało to poprzez generowanie sztucznych tzw. transakcji karuzelowych za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych. Faktycznym celem tych transakcji było wyłudzenie podatku w postaci nienależnego zwrotu VAT, co powodowało znaczne straty Skarbu Państwa. Zmiany wprowadzone są stopniowo. Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek). Od 30 kwietnia możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu z kolei fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

Niezwłoczna analiza ryzyka szefa KAS przy pomocy nowoczesnych narzędzi informatycznych ma umożliwić szybką reakcję odpowiednich organów. Blokada rachunku będzie możliwa na 72 godziny. Do biegu tego okresu nie wlicza się sobót, niedziel i świąt będących dniami ustawowo wolnymi od pracy. Jeżeli szacowana wysokość zobowiązania podatkowego przekracza 10 tys. euro, blokada rachunku może być przedłużona na okres do 3 miesięcy. Przepisy nie dotyczą rachunków bankowych osób fizycznych, służących do ich prywatnych rozliczeń. Dokładna i kompleksowa analiza pozwoli ponadto na zminimalizowanie ryzyka niechcianych konsekwencji dla uczciwych przedsiębiorców.

Monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków podmiotów kwalifikowanych (czyli innych niż rachunki osób fizycznych, służące do celów prywatnych).

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły