Sześć klonów z okazji jubileuszu

15.11.2021

Sześć klonów z okazji jubileuszu

Politechnika Częstochowska postanowiła uczcić swój jubileusz powstania w sposób szczególny. Przed akademikiem “Maluch” władze uczelni posadziły sześć klonów, które mają symbolizować sześć wydziałów uczelni.

Ziemie, na których obecnie znajduje się między innymi gmach główny Politechniki Częstochowskiej, należały niegdyś do wywodzącego się z rodziny ogrodniczej Karola Zawady. Przedsiębiorczy miłośnik przyrody wpadł na pomysł wybudowania na swoim terenie… koszar. Ostatecznie w latach 1903-1910 powstał nowoczesny gmach koszarowy dla około 3000 żołnierzy. Dziś to właśnie one stanowią główny gmach Politechniki Częstochowskiej, w której mieści się rektorat, administracja, część pomieszczeń zajmują tu też dwa wydziały.

Do Karola Zawady należały też znajdujące się tu podmiejskie ogrody i pola. W ich miejscu znajduje się obecnie akademik “Maluch”, przed którym posadzono sześć nowych klonów. W ten sposób uczelnia postanowiła uczcić jubileusz swojego powstania. – Politechnika Częstochowska zawsze stara się postępować ekologicznie, nawet w czasach, gdy nie było to modne. W tym roku z okazji jubileuszu postanowiliśmy posadzić sześć drzew, które symbolizują sześć wydziałów uczelni – przyznaje Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej. – Myślę, że każdy z dziekanów będzie dbać o swoje drzewo. To też będzie pewien sygnał dla dziekanów, że ich wydziały powinny tak samo dobrze rosnąć, jak te drzewa – dodaje ze śmiechem Norbert Sczygiol.

 

  • kg
Najnowsze artykuły