Tężnia solankowa w Blachowni

29.05.2021

Tężnia solankowa w Blachowni

W parku miejskim w Blachowni zakończyła się budowa tężni solankowej. Inwestycja została zrealizowana w ramach Blachowniańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Tężnia solankowa jest obiektem leczniczym tzw. inhalatorium zewnętrznym. Zbudowana jest z drewna i gałęzi tarniny, po których spływa wytworzona solanka. Wytworzone warunki wokół tężni powodują uwolnienie aerozolu, który wdychany ma niezwykłe wartości lecznicze. Nawet po krótkim czasie korzystania z tężni poprawia się samopoczucie oraz stan psychofizyczny człowieka.
Naturalny mikroklimat wytwarzany wokół tężni jest bogaty w niezwykle ważne składniki mineralne, m.in.:
– wapń – wspiera układ kostno-stawowy,
– jod – zapobiega chorobom tarczycy,
– magnez i miedź – dobroczynnie wpływają na przemianę materii,
– selen – oczyszcza organizm z wolnych rodników oraz spowalnia proces starzenia,
– sól zastosowana w tężniach stanowi niezwykle cenny środek wykorzystywany w walce ze schorzeniami gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc.
Powietrze bogate jest również w potas i sód, które wspomagają pracę serca.
Korzystając z pracy tężni i wdychając wytworzone powietrze odciążamy prace wątroby i nerek, przyczyniając się jednocześnie do wzmocnienia układu odpornościowego.
Niezaprzeczalnie korzystanie z tężni solankowej zapewni mieszkańcom Blachowni oraz gościom zdrowie i relaks, złagodzi napięcia nerwowe oraz poprawi humor i da energię do działania.

Przypomnijmy, że głosowanie na zadania w ramach BLBO 2020 odbywało się od 11 do 18 grudnia 2019 roku. Wzięło w nim udział 1648 osób, z czego 203 zagłosowały drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu konsultacji społecznych. W Blachowni zwyciężyło zadanie dotyczące budowy tężni solankowej. Zdobyło 295 głosów. Koszt inwestycji to blisko 170 tys. zł.

  • oprac. kg
  • zdj. UM Blachownia
Najnowsze artykuły