08.02.2018

Tłusty dzień

Ogarnęło nas pączkowe szaleństwo. Z marmoladą, kremem, budyniem, toffi, lukrowane, pudrowane, polane czekoladą – do wyboru, do koloru. Smakujemy, zajadamy się – bez wyrzutów sumienia. W tym wyjątkowym dniu nie powinniśmy sobie jednak odmawiać – według przesądów ten, kto nie będzie objadał się w tłusty czwartek, nie będzie miał powodzenia w życiu.

Tłusty czwartek to dzień zapowiadający ostatni tydzień karnawału. Ale to także czas, w którym możemy bez konsekwencji objadać się przed 40 – dniowym postem. Zwyczaj jedzenia pączków w ten dzień pojawił się w Polsce w 16 wieku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dawniej nasze pączki miały postać nadziewanego słoniną chlebowego ciasta, smażonego na smalcu. Podawano je z tłustym mięsiwem i zapijano wódką. Swoje słodkie oblicze pączki zyskały dopiero później, kiedy zaczęto nadziewać je orzechami i migdałami.

W tłusty czwartek Polacy deklarują, że zjadają nawet 100 milionów pączków. Imponujący wynik. Połowa rodaków twierdzi, że spałaszuje wtedy przynajmniej dwa pączki. I słusznie, bo łakomstwo w tłusty czwartek jest dozwolone. Według przesądów ten, kto nie będzie objadał się w tłusty czwartek, nie będzie miał powodzenia w życiu.

  • kg
  • df
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły