To moja najtrudniejsza realizacja, czyli premiera w częstochowskim teatrze

09.01.2019

To moja najtrudniejsza realizacja, czyli premiera w częstochowskim teatrze

Tego w Częstochowie jeszcze nie było! Opowiadanie Horace’a McCoya „Czyż nie dobija się koni?” otrzymuje nowe życie za sprawą aktorów z Teatru im. Adama Mickiewicza. Każda inscenizacja tego tytułu budzi ogromne zainteresowanie. Na częstochowskiej scenie zobaczymy ponad pięćdziesięciu aktorów, grupę zawodowych tancerzy, statystów i muzyków ze słynnego jazzowego big-bandu Five O’Clock. Szykuje się niezwykłe widowisko.

O opowiadaniu Horace’a McCoya zrobiło się głośno w grudniu 1969, gdy na ekrany kin wszedł film zrealizowany przez Sydneya Pollacka. Produkcja została okrzyknięta jednym z najważniejszych obrazów w dziejach amerykańskiej kinematografii. W połowie lat 70. po tytuł zaczęły sięgać teatry. Powstało wiele różnych adaptacji. Na potrzeby częstochowskie stworzono zupełnie nową. Za reżyserię odpowiada Magdalena Piekorz, która od kilku miesięcy pełni funkcję dyrektora artystycznego lokalnej sceny. – O realizacji tego tekstu myślałam od dawna, ale nigdy nie znalazłam odpowiedniego zespołu. Dopiero tutaj, kiedy poznałam aktorów częstochowskiego teatru, pomyślałam: robię to! To bardzo zgrani ludzie – wyznaje. – Gdy objęłam funkcję dyrektora artystycznego, chciałam poznać ich, jak najlepiej. Tytuł ten dał nam możliwość obsadzenia wszystkich – dodaje. Pierwsze spotkania dotyczące spektaklu, odbyły się we wrześniu, w październiku rozpoczęły się próby. Początkowo obsada miała być znacznie mniejsza. – Z czasem jednak się rozrastała, ale to zasługa aktorów. Szkoda było mi takiego potencjału – wyjaśnia Piekorz. W efekcie w spektaklu wystąpi kilkadziesiąt osób – aktorów, tancerzy, statystów i słynny jazzowy big-band Five O’Clock!

Akcja rozgrywa się w latach 30. w Stanach Zjednoczonych. Show- biznes stwarza potwora w postaci trwających tygodniami maratonów tańca. Do Hollywood – fabryki marzeń – przyjeżdżają setki desperatów. Wśród nich są m.in. Gloria marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice – prowincjonalna aktorka w stylu „american sweetheart”, ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show. W czasie spektaklu stopniowo poznajemy bohaterów – ich motywacje, marzenia i potrzeby. Łączy ich jedno – dla każdego wygrana jest jak wyrok: być albo nie być, życie albo śmierć. Dlatego uczestnicy idą na całość, tańcząc swój dance macabre! Dla pary, która przetrwa morderczy maraton, przewidziana jest nagroda – 1500 dolarów. Tańczą więc do bólu, do granic wytrzymałości, do obłędu. Nad morderczym show czuwa demoniczny konferansjer Rocky i jego pomocnicy. Maraton rozgrywa się na oczach spragnionej rozrywki widowni, podgrzewającej atmosferę, domagającej się igrzysk i spektakularnego upadku bohaterów. Mimo że akcja rozgrywa się w czasach Wielkiego Kryzysu – biedy, głodu i marazmu – to spektakl jest bardzo współczesny. – To moja najtrudniejsza realizacja. Żaden film nie był dla mnie tak trudny i wymagający, jak ten spektakl. Nie chciałabym, aby widz zasiadający w fotelu, czuł się komfortowo. Chciałabym, aby miał poczucie, że jest świadkiem wszystkiego, co dzieje się na scenie, żeby poczuł wysiłek, zmaganie, pot i łzy bohaterów. To spektakl wielowymiarowy, egzystencjalny. Z pozoru jest lekki, a więc to idealna propozycja dla osób, które chcą zobaczyć niesamowite widowisko, ale ma też element dramatu psychologicznego. To opowieść o kondycji społecznej, o kondycji człowieka w ogóle i o tym, w jaki sposób człowiek mierzy się z sytuacją graniczną – zaznacza Magdalena Piekorz.

Premierę spektaklu zaplanowano na sobotę (12.01.) na godzinę 19.00

 

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły