“Trzeba nam dużo prostych słów…” Koncert poświęcony twórczości „Haśki”

08.10.2022

“Trzeba nam dużo prostych słów…” Koncert poświęcony twórczości „Haśki”

W tym roku obchodzimy 55. rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej. 9 października w Domu Poezji przy ul. Jasnogórskiej 23 odbędzie się kameralny koncert pod tytułem „Trzeba nam dużo prostych słów” inspirowany twórczością poetki.

Rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej przypada 11 października. Z tej okazji 9 października o godz. 16:00 w Domu Poezji, przy ul. Jasnogórskiej 23 zaplanowano koncert poświęcony twórczości poetki. – Usłyszymy wiersze w interpretacji Antoniego Rota, związanego od trzech dekad z Teatrem im. A. Mickiewicza. Przeplatane będą muzyką Częstochowskiego Kwartetu Smyczkowego – formacji powstałej niedawno, bo w zeszłym roku, a złożonej z grupy przyjaciół – absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego oraz polskich i włoskich uczelni muzycznych. Kwartet tworzą Wojciech Rot – skrzypce, Paulina Kula – skrzypce, Martyna Susek – altówka i Marta Kotaszewska – wiolonczela. Oprawa w ich wykonaniu będzie nawiązywała nie tylko do wierszy Poświatowskiej, ale także do historii jej życia – zapowiada Muzeum Częstochowskie. Ilość miejsc jest ograniczona, a koszt biletu to symboliczna złotówka.

Halina Poświatowska (z domu Myga) urodziła się 9 maja 1935 r. w Częstochowie, przy ul. 7 Kamienic. Dziś to miejsce upamiętnia tablica z jej podobizną i fragmentem wiersza o ulotności życia. Zmarła przedwcześnie 11 października 1967 roku w Warszawie, po drugiej operacji serca. Pochowana jest na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.

  • pn
Najnowsze artykuły