Tydzień bezpieczeństwa. Wystawiono 390 mandatów, rekordzista zapłaci 5 tysięcy zł

04.04.2022

Tydzień bezpieczeństwa. Wystawiono 390 mandatów, rekordzista zapłaci 5 tysięcy zł

Częstochowscy policjanci przez tydzień prowadzili działania „Bezpieczny Pieszy”, zwracając szczególną uwagę na te miejsca, w których ruch pieszych jest największy. Ujawniono 714 wykroczeń, z czego 390 zakończono mandatami. Rekordzista otrzymał mandat w wysokości 5 tysięcy złotych.

Policjanci szczególną uwagę zwracali na zachowanie kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. W dalszym ciągu najczęstsze „grzechy” kierowców to: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych bezpośrednio przed nimi, czy przekraczanie prędkości w rejonach przejść dla pieszych.

Niestety także niechronieni użytkownicy ruchu drogowego popełniają szeregi wykroczeń, które zagrażają nie tylko ich bezpieczeństwu. W trakcie działań mundurowi odnotowali w sumie 714 wykroczeń. Posypały się również mandaty, aż 390 kierujących i pieszych zostało w ten sposób ukaranych za dokonane przewinienia.

– Dodatkowo zastosowano również 73 wnioski o ukaranie do Sądu. Rekordzistą okazał się kierujący, który został ukarany mandatem w wysokości 5000 złotych za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i spowodowanie kolizji drogowej. Nie brakowało też nieodpowiedzialnych zachowań w rejonie przejść dla pieszych – mówi Daniel Zych z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W tym przypadku za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych nieodpowiedzialny kierowca otrzymał mandat w wysokości 1500 złotych. Ponadto policjanci zatrzymali siedmiu nietrzeźwych kierujących i zatrzymali trzy prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów w obszarze zabudowanym.

 

Od 1 stycznia 2022 roku znacznie wzrosły stawki mandatów. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.

Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł. Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.

  • TS
Najnowsze artykuły