Tydzień z literaturą w tle

16.09.2019

Tydzień z literaturą w tle

Nie lada gratka czeka wszystkich fanów literatury. Rusza kolejna edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj”. Wśród gości specjalnych będą Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Olga Drenda, Zyta Rudzka. Przyjedzie także Michał Nogaś – dobrze znany tym, którzy lubią i książki i radio. Jako że ,,Czytaj!” to także wydarzenia okołoliterackie, czeka nas także m.in. występ duetu Syny – jednego z najbardziej dalekich od sztampy zjawisk, jakie wygenerował rodzimy hip hop.

„Czytaj!” to jak zwykle okazja do spotkań z ulubionymi autorami. Tak więc już na otwarcie, 16 września, przyjedzie do nas Mariusz Szczygieł, autor m.in. książek „Gottland” czy „Zrób sobie raj”, a więc swoistych studiów czeskiej kultury i mentalności.

22 września zaplanowano spotkanie z Filipem Springerem. Jego najnowsza propozycja „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” to książka o Skandynawii, rozprawiająca się nieco z mitem współczesnych rajów na ziemi, jakimi dla wielu są kraje tamtego rejonu.

Z non-fiction kojarzona jest też Olga Drenda, którą w naszym mieście będziemy gościć 17 września.  Autorka  „Duchologii polskiej” przyjedzie do nas z książką „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, czyli studium tego, czym Polki i Polacy zapełniają otaczającą ich, najbliższą przestrzeń.

Prozaików będzie reprezentował m.in. Wojciech Chmielarz. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru – chyba najbardziej prestiżowego lauru dla polskich autorek i autorów kryminałów – oczekiwany jest w Częstochowie 20 września. W księgarniach jest już jego najnowsza książka – „Rana”, a zeszłoroczne „Żmijowisko” ma doczekać się serialowej wersji.

W Częstochowie pojawi się też Zyta Rudzka (21 września). O jej  nominowanej w tym roku m.in. do Nagrody Nike „Krótkiej wymianie ognia” uznana krytyczka i socjolożka Kinga Dunin napisała, że to chyba najciekawsza powieść w polskiej literaturze, jaką czytała od lat.

,,Czytaj!” wzbogaci się w tym roku o debaty. Pod hasłem „Nie tylko Dylan” o obecności literatury w muzyce 18 września rozmawiać będą Paweł Tański, Jarosław Szubrycht i Adam Regiewicz. Z kolei debata „Literatura piękna czy popularna?” ma zmierzyć się z rolą literatury we współczesności, jej kontekstami politycznymi czy zdolnością (ewentualnej) przemiany świata. 21 września porozmawiają o tym Anna Marchewka, Michał Nogaś i Przemysław Czapliński. O zalewie literackich profili w mediach społecznościowych 20 września opowie Marcin Okoniewski, a 22 września o kondycji polskiego reportażu prasowego – Dorota Groyecka i Joanna Gierasimiuk z nieregularnika „Non/fiction”.

,,Czytaj!” to także warsztaty. I tak 21 września Paweł Demirski doradzi, jak przekuć słowo w scenariusz teatralny, a kolektyw Girls To The Front poprowadzi warsztaty z tworzenia komiksowych zinów.

Jako że ,,Czytaj!” pozwala także sprawdzić, jak literatura może wchodzić w relacje ze innymi dziedzinami sztukami, Ania Wójcik 16 września zaprosi do ,,czytelni międzygatunkowej” w Klubie Festiwalowym, gdzie okazję do wysłuchania dobrej literatury będą tam miały … rośliny. 17 września Bartosz Zaskórski i Marek Rachwalik zbudują narrację o przetrwaniu na post-apokaliptycznej polskiej wsi, a Matylda Salajewska 19 września przywiezie ze sobą instalację, której towarzyszyć będą warsztaty dźwiękowe prowadzone przez Asi Mine. Swoją wystawę 21 września pokaże Bolesław Chromry – autor m.in. „Elementarza Polski dla Polaka i Polki z Polski” oraz „Notesa dla ludzi uczulonych na gluten i laktozę”, niezwykle popularnych powieści graficznych.

A do tego wszystkiego dojdzie jeszcze muzyka. Krzysztof Niedźwiecki i Mateusz Karoń 18 września przypomną poezję Grzegorza Ciechowskiego. 22 września wystąpi Korine Sky Riot – to dla miłośniczek i miłośników Terry’ego Pratchetta. 19 września zaś nawiedzą Częstochowę SYNY – czyli taki hip hop, którego nie da się opisać. Lepiej przyjść i usłyszeć na żywo.

Poza tym wszystkim 9. Festiwal Dekonstrukcji Słowa to także gry literackie, czytanie performatywne, wymiana książki czy projekcja „Pożegnania jesieni” na kanwie Witkacego w reż. Mariusza Trelińskiego.

Festiwal potrwa od 16 do 22 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, a szczegółowy program do wglądu na stronie http://festiwalczytaj.pl

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowa.

  • oprac. Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły