Tysiące wiernych i spektakularny koncert

27.08.2017

Tysiące wiernych i spektakularny koncert

Z udziałem ponad 100 tysięcy wiernych odbyły się centralne uroczystości Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obecni byli między innymi przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonka, premier Beata Szydło, marszałkowie sejmu i senatu, członkowie rządu, parlamentarzyści, politycy, przedstawiciele samorządowi, działacze społeczni, członkowie organizacji kościelnych i państwowych. 

Mszy św. dziękczynnej, którą odprawiono w sobotę (26.08.) na jasnogórskim Szczycie, przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Kazanie wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Niezwykłym prezentem dla uczestników uroczystości było przesłanie papieża Franciszka do Polaków z okazji 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – Ojciec Święty specjalnie na uroczystość skierował słowo do pielgrzymów jasnogórskich.
Po homilii odnowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W uroczystościach wzięli również udział pasterze Kościoła w Polsce: księży kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu na czele. Obecni są również pielgrzymi z poza granic Polski, m.in. pielgrzymi z Włoch z Crotone, dzięki którym jasnogórski wizerunek przyozdobiony został repliką koron papieża Klemensa XI, a także wierni z Węgier, ziemi Matki paulińskiego Zakonu.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski ‘Pueri Claromontani’ pod dyr. Jarosława Jasiury oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

Wieczorem odbyło się natomiast wielkie widowisko historyczno-muzyczne “Jasna Góra – Polska Kana”. Wzięło w nim udział ponad pół tysiąca artystów. Była to opowieść o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą i wizerunkiem Czarnej Madonny. Zamierzeniem twórców było połączenie w jedną całość muzyki, wizualizacji, materiałów filmowych i archiwalnych oraz inscenizacji. Dyrektorem artystycznym i autorem scenariusza był Marcin Pospieszalski, kompozytor, aranżer, producent i multiinstrumentalista. Spektakl wyreżyserował Bolesław Pawica, reżyser i producent telewizyjno-filmowy. W widowisku wystąpili, z towarzyszeniem chórów i orkiestry, znani polscy muzycy, m.in.: Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Adam Strug, Marek Piekarczyk, Dariusz Malejonek, Angelika Górny i zespół New Life’m; w roli narratora aktor Paweł Królikowski, a obok niego aktorzy: Michał Kula, Andrzej Młynarczyk, Dominika Figurska i Dariusz Kowalski. Wystąpiła Orkiestra Symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa oraz reprezentacja chóru z Legnicy. Zaśpiewał także prawosławny chór. Przedstawienie było pełne rozmachu i efektów pirotechnicznych. Zastosowano też najnowszy sprzęt multimedialny.

  • kg
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły