Uczcili pamięć ofiar zamordowanych w Katyniu

12.04.2019

Uczcili pamięć ofiar zamordowanych w Katyniu

Na placu Katyńskim odbyły się częstochowskie uroczystości miejskie upamiętniające 79. rocznicę zbrodni katyńskiej. W ten sposób uczczono pamięć poległych częstochowian związanych z bolesną historią Katynia i krwawymi wydarzeniami okresu II wojny światowej.

Podczas uroczystości 12 kwietnia na placu Katyńskim odprawiona została modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar i apel poległych, po którym przy tablicy memorialnej złożono kwiaty i zapalono znicze.

Organizatorami byli Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Samochodowo Budowlanych i Urząd Miasta Częstochowy.

Zbrodnia katyńska została dokonana przez NKWD. Wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, zostało rozstrzelanych. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało, jak dotąd wyjaśnionych.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły