Uczniowie z Ukrainy otrzymali plecaki wraz z wyposażeniem

28.03.2022

Uczniowie z Ukrainy otrzymali plecaki wraz z wyposażeniem

Uczniowie z Ukrainy uczęszczający do częstochowskich szkół otrzymają plecaki wraz z wyposażeniem. Pierwsze zostały już przekazane w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym podczas spotkania “Solidarni z Ukrainą”.

W czasie wydarzenia “Solidarni z Ukrainą” występowali uczniowie i nauczyciele z “Samorządówki”. Wybrzmiała poezja i muzyka w języku polskim oraz ukraińskim. – To nasz wyraz wsparcia dla walczącej Ukrainy i dla młodzieży, która musiała opuścić swój kraj – mówiła Ilona Walczak-Dądela, dyrektor placówki.

Spotkanie połączone było z akcją “Podaruj plecak”. – Plecaki ufundowała firma Targus. W czasie spotkania w naszej szkole wręczyliśmy ich około dwustu. Pozostała część zostanie rozdysponowana bezpośrednio do szkół – dodała. O wyposażenie plecaków zadbały częstochowskie szkoły:  ZST im. Jana Pawła II i ZS im. Jana Kochanowskiego.

Obecnie w częstochowskich placówkach oświatowych uczy się blisko 1000 dzieci i młodzieży z Ukrainy. – W naszej szkole mamy jeden oddział przygotowawczy, do którego uczęszcza 25 uczniów z Ukrainy. Oprócz tego 4 uczniów trafiło do klasy ogólniej. Ich znajomość języka polskiego była na tyle dobra, że mogliśmy zdecydować się na taki krok – wyjaśniła Katarzyna Radlak, wicedyrektor placówki. – Polscy uczniowie bardzo szybko zintegrowali się z kolegami z zagranicy. Nawet młodzież z Ukrainy podkreśla, że jest zaskoczona tak miłym przyjęciem – podsumowała.

  • kg
Najnowsze artykuły