Ukraińscy jazzmani w Częstochowie

17.06.2022

Ukraińscy jazzmani w Częstochowie

W ramach cyklu JAZZtochowa do naszego miasta przyjadą ukraińscy muzycy. Jazz-kolo prowadzone przez basistę Igora Zakusa wystąpi w Częstochowie na 20 czerwca na godzinę 19.00.

Igor Zakus kształcił się jako oboista, ale jazz gra na basie, będąc jednym z najlepszych na Ukrainie wirtuozów tego instrumentu, cenionym w całej Europie. W Polsce grał m.in. jako gwiazda Bass&Beat Festival. Ma na koncie kilkanaście autorskich płyt. Jako pianista obok lidera pojawi się Usein Bekirov –  kompozytor, także lider własnych zespołów. W swoich kompozycjach wykorzystuje melodie ludowe Tatarów Krymskich – sam będąc jednym z nich – a także Ukraińców, Azerów i ludów bałkańskich.

Ukraińskim muzykom będzie towarzyszył Piotr Schmidt – trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie oraz wykładowca na wydziale Jazzu Akademii Muzycznej  w Katowicach. Ma na swoim koncie czternaście autorskich płyt. Od niemal dekady jest regularnie notowany na podium w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum – w kategorii Najlepszy Trębacz Roku. Współpracował m.in. ze ścisłą czołówką polskiego jazzu –  Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem czy Wojciechem Karolakiem.

Próbki muzyki Igora Zakusa można obejrzeć na jego kanale w serwisie You Tube  – tu akurat w kwartecie z polskimi muzykami: Szymonem Miką na gitarze, Adamem Zagórskim na bębnach i wspomnianym już Piotrem Schmidtem, który zagra 20 czerwca w Częstochowie.

Bilety na koncert kosztują 40 zł. Można je kupić na miejscu w siedzibie OPK, przy ul. Dąbrowskiego 1, lub elektronicznie w serwisie Going. Część dochodu ze sprzedaży zostanie przekazana na rzecz ukraińskiej armii, nadal odpierającej rosyjską agresję.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły