Upamiętniono 80. rocznicę likwidacji częstochowskiego getta

23.09.2022

Upamiętniono 80. rocznicę likwidacji częstochowskiego getta

Rada Miasta Częstochowy przyjęła w miniony czwartek, 22 września uchwałę w sprawie 80. rocznicy likwidacji częstochowskiego getta. Tego samego dnia  na placu Samuela Willenberga przedstawiciele magistratu z miejscowym oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów wzięli udział w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.

Obchody 80. rocznicy likwidacji częstochowskiego getta odbyły się pod Pomnikiem Pamięci Żydów Częstochowian, gdzie obok znajdują się jeszcze pozostałości ówczesnej stacji kolejowej z rampą przeładunkową. W tamtym okresie Częstochowa była wielokulturowym miastem. Do obozu zagłady w Treblince wywieziono wówczas 40 tysięcy mieszkańców pochodzenia żydowskiego. Podczas uroczystości, które odbyły się 22 września, uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego im.  Juliusza Słowackiego zaśpiewały pieśń “Gam Gam”  – hymn Holokaustu.

– 80 lat temu, 22 września 1942 roku rozpoczął się jeden z najbardziej tragicznych rozdziałów historii częstochowskich Żydów. Społeczności, która przez wieki współtworzyła nasze miasto, której kultura, religia, zwyczaje, język stanowiły jego integralną część – mówił podczas obchodów zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak – Pamięć o bolesnych kartach historii naszego miasta to podstawa naszej tożsamości. Nie wolno nam zapominać o ofiarach tego stworzonego w faszystowskich, totalitarnych Niemczech systemu śmierci. Niech ta tragiczna historia będzie przestrogą dla nas wszystkich. Nie pozwólmy już nigdy powrócić demonom pogardy dla drugiego człowieka. Musimy zawsze zdecydowanie przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji oraz niszczenia ludzkiej godności – podkreślił. Udział w wydarzeniu wzięła również wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska, która jest jednocześnie społeczną konsultantką ds. społeczności żydowskiej, a także Alon Goldman, przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian w Izraelu.

Uchwała Rady Miasta Częstochowy

Podczas sesji Rady Miasta Częstochowy jednogłośnie przegłosowano uchwałę, mającą na celu złożenie hołdu wszystkim ofiarom getta w 80. rocznicę rozpoczęcia jego likwidacji. W formalnym spotkaniu radnych wzięli udział goście z Izraela – głównie potomkowie Irit Amiel, która przeżyła likwidację getta i całą okupację. W imieniu delegacji przemawiał Oni Amiel.

na podstawie informacji Urzędu Miasta Częstochowy

fot. Łukasz Stacherczak, UM Częstochowy

  • pn
Najnowsze artykuły