Uroczyste obchody 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

20.09.2019

Uroczyste obchody 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Uroczyste obchody 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Fundacji Książąt Lubomirskich odbyły się na terenie gminy Kruszyna w minioną niedzielę 15 września. Podczas wydarzenia, które obfitowało w sportowe zmagania i atrakcje, odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pierwszego prezesowi PKOl – księciu Stefanowi Andrzejowi Lubomirskiemu.

Odsłonięcie tablicy poświęconej księciu Stefanowi Lubomirskiemu

Obchody rozpoczęły się o godz. 12:30 mszą świętą w kościele parafialnym w Kruszynie celebrowaną przez proboszcza parafii w Widzowie księdza Zbigniewa Jeża w intencji olimpijczyków. Na mszy świętej obecne były poczty sztandarowe Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz szkół z terenu gminy. Po nabożeństwie delegacje udały się na cmentarz, gdzie złożone zostały kwiaty na grobie członków rodziny Lubomirskich, niezwykle zasłużonej dla polskiego ruchu olimpijskiego. Wieńce złożyli: przedstawiciele PKOl , reprezentantka Fundacji Książąt Lubomirskich, Wójt Gminy Kruszyna, przedstawiciele Rady Regionalnej PKOl w Częstochowie oraz  Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy wraz z dwoma wiceprezydentami miasta Częstochowy. Ufundowana została również pamiątkowa tablica przy bramie wjazdowej do kompleksu pałacowo-parkowego w Kruszynie. Ma ona upamiętniać 100-lecie utworzenia PKOl oraz założyciela i pierwszego prezesa księcia Stefana Andrzeja Lubomirskiego, który mieszkał wraz z rodziną właśnie w miejscowości Kruszyna. -Wykonawcą tablicy był Artur Koćwin – Kamieniarstwo  dla budownictwa, projekt zasponsorowali Elżbieta i Wojciech Pałka  – właściciele zespołu pałacowo-parkowego. Głównym sponsorem był Krakowski Bank Spółdzielczy. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: przedstawiciele PKOl, Fundacji Książąt Lubomirskich, Rady Regionalnej PKOl w Częstochowie, Wójt Gminy Kruszyna oraz Elżbieta i Wojciech Pałka – informuje Urząd Gminy Kruszyna. Podczas odsłonięcia asystowała orkiestra dęta z Kruszyny i Pajęczna.

Zapaleniem znicza olimpijskiego rozpoczęto oficjalnie obchody

Druga część uroczystości miała miejsce na boisku sportowym w Widzowie – tam oficjalnie otwarto uroczystości, zapaliwszy symbolicznego znicza olimpijskiego. W nawiązaniu do ceremonii rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich uformowano korowód na czele z pocztem sztandarowym PKOl. W przemarszu udział wzięli olimpijczycy, uczniowie szkół, kluby sportowe oraz zaproszeni goście. Organizatorem wydarzenia była Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka oraz Prezes Rady Regionalnej PKOl w Częstochowie Grzegorz Lipowski. Znicz olimpijski odpalili olimpijczycy Małgorzata Rydz, Ryszard Bosek, Marian Sypniewski. Odśpiewano hymn państwowy i powitano przybyłych gości. Wśród zaproszonych osobistości byli politycy, władze samorządowe, przedstawiciele oświaty i przedstawiciele świata sportowego – prezesi klubów sportowych oraz organizacji pozarządowych. -Nieśmiało można powiedzieć, że impreza miała charakter międzynarodowy, gdyż gościliśmy delegację sportowców z niemieckiego Pforzheim – dodaje Urząd Gminy Kruszyna. Przy okazji tych uroczystych obchodów nie mogło zabraknąć oczywiście olimpijczyków. Zaproszenie na wydarzenie przyjęli m.in. Luiza Złotkowska – łyżwiarka szybka, dwukrotna olimpijka (Vancouver 2010, Soczi 2014) srebrna i brązowa medalistka olimpijska, 13-krotna mistrzyni Polski i 33-krotna wicemistrzyni Polski, Iwona Marcinkiewicz – łucznictwo, trzykrotna olimpijka (Atlanta 1996, Ateny 2004, Pekin 2008), brązowa medalistka olimpijska, złota, srebrna, brązowa medalistka mistrzostw Europy, Marian Sypniewski – szermierz, trzykrotny olimpijczyk (Moskwa 1980, Seul 1988, Barcelona 1992), dwukrotny brązowy medalista olimpijski, Mistrz świata z Hamburga, Ewa Dederko – triathlonistka olimpijska (Pekin 2008), mistrzyni Polski w duathlonie, Ryszard Bosek – siatkarz, trzykrotny olimpijczyk (Monachium 1972, Montreal 1976, Moskwa 1980), Mistrz Świata z Meksyku 1974, Jakub Jelonek – lekkoatleta, dwukrotny olimpijczyk (Pekin 2008, Rio 2018), Paulina Narkiewicz – tenis stołowy, dwukrotna mistrzyni Polski ( 1998,2004), Małgorzata Rydz – lekkoatletka, biegi średnie. Dwukrotna olimpijka (Barcelona 1992, Atlanta 1996) dwudziestosześciokrotna mistrzyni Polski.

Sportowe zmagania i wspólne świętowanie

Po oficjalnej części na boisku rozpoczęły się sportowe zmagania w wielu dyscyplinach sportowych. Został rozegrany m.in. turniej piłki nożnej, mecze piłki ręcznej i piłki siatkowej. Ponadto najmłodsi mogli spróbować swoich sił w biegach na dystansie 100 m, a członkowie sekcji akrobatycznej Klubu Sportowego „Kmicic Kruszyna” zaprezentowali układy gimnastyczne pod okiem trenera Marka Smolińskiego. W pchaniu kulą sprawdzili się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kruszynie. Członkowie Calypso Fitness Częstochowa wykonali pokaz fitness na trampolinach. Jedną z najbardziej cieszących się popularnością atrakcji było strzelanie z łuku pod okiem instruktora Włodzimierza Wasiaka. Zgromadzeni goście mogli liczyć na pamiątkowe zdjęcia z zaproszonymi olimpijczykami. Ze względu na pamięć o księciu Stefanie Lubomirskim, który w Kruszynie, a później w Widzowie hodował konie, nie mogło zabraknąć sportów konnych podczas tego wydarzenia. Książę w 1897 roku wybudował najnowocześniejszą na owe czasy na ziemiach polskich stadninę koni w Widzowie. Lubomirscy do wybuchu I wojny światowej uczestniczyli w wyścigach konnych odnosząc liczne sukcesy – przybliża nam historię UM Kruszyna. Zgromadzeni goście mogli nie tylko podziwiać konie ze stadniny w Widzowie, ale także oglądać widowiskowe konkurencje. Powożenie zaprezentowała Aneta Bogacz z Widzowa (Stajnia EL-BASTO). Natomiast pokaz skoków przez przeszkody zaprezentowali zawodnicy związani ze stadniną Michała i Mateusza Tyszko. Dodatkową atrakcją była „Gimnastyka” w wykonaniu Ale!Babek. Zadbano również o muzyczny akcent podczas wydarzenia – na scenie pojawił się Daniel Woch z zespołem. Zmagania sportowe zakończyły się wręczeniem medali, pucharów oraz dyplomów. Ich wręczenia dokonali dostojni goście – olimpijczycy. Obchody 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Kruszynie przybliżyły mieszkańcom gminy historyczne fakty powstania idei olimpijskiej, dorobek polskiego sportu, ale także jak słusznie podkreśla Urząd Gminy Kruszyna, promowały zdrowy, sportowy styl życia.

 

Stefan Lubomirski – ojciec polskiego olimpizmu

Książę Stefan Lubomirski był jedną z osób, dzięki której Polacy po raz pierwszy znaleźli się na Olimpiadzie. 12 października 1919 roku w sali konferencyjnej Hotelu Francuskiego w Krakowie odbył się zjazd założycielski. Wzięli w nim udział polscy działacze lekkoatletyczni, turystyczni i narciarscy, którzy dzień wcześniej powołali do życia Polski Związek Lekkiej Atletyki. Przyświecał im jeden cel: zorganizować po raz pierwszy start reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku. Rezultatem spotkania było utworzenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego – instytucji odpowiedzialnej do dnia dzisiejszego za organizację udziału polskich zawodników w Igrzyskach Olimpijskich. Na jej czele staje książę Stefan Lubomirski, zastąpiony później przez swojego kuzyna – Kazimierza Lubomirskiego. Oficjalny protektorat nad instytucją objął sam naczelnik Państwa – Józef Piłsudski. Założyciele komitetu nie wiedzieli wówczas, że ich plany pokrzyżuje wojna polsko-bolszewicka, która opóźniła start polskiej reprezentacji o cztery lata.

Pierwszy prezes PKOL

Książę Stefan Lubomirski, który był inicjatorem przedsięwzięcia, został pierwszym prezesem PKOl. Urodził się w 1862 roku. Zamieszkiwał XVII-wieczny pałac w Kruszynie. Jego wielką pasją była hodowla koni. W 1895 roku wspólnie z braćmi – Stanisławem i Władysławem założył spółkę, która zajęła się prowadzeniem stadniny. Dwa lata później na pobliskim folwarku w Widzowie dzięki wspólnym staraniom rodziny została otwarta najnowocześniejsza w Polsce stadnina koni. W późniejszych latach życia Stanisław Lubomirski był członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z siedzibą w Szwajcarii. Za swoją działalność i wielki wkład w rozwój sportu został odznaczony węgierskim Orderem Zasługi II klasy oraz niemiecką Odznaką Honorową Olimpijską II klasy.

Rys historyczny na podstawie informacji ze strony internetowej Fundacji Książąt Lubomirskich .

W imieniu organizatorów Regionalna Rada Komitetu Olimpijskiego dziękuje wszystkim zaproszonym gościom – Olimpijczykom, władzom samorządowym, przedstawicielom świata sportowego – prezesom i członkom klubów sportowych, organizacjom pozarządowym, politykom, Fundacji Książąt Lubomirskich oraz całej społeczności gminy Kruszyna.

  • Paula Nogaj
  • zdj. TS
Najnowsze artykuły