Uroczystości 76. rocznicy początku likwidacji częstochowskiego getta

23.09.2018

Uroczystości 76. rocznicy początku likwidacji częstochowskiego getta

W niedzielę 23 września obchodzone będą uroczystości 76. rocznicy początku likwidacji częstochowskiego getta przy Pomniku Pamięci Żydów Częstochowian.

Uroczystości rozpoczną się przy ul. Strażackiej o godz. 16:00. W wydarzeniu wezmą udział m.in. Zygmunt Rolat, Honorowy Obywatel Częstochowy, przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków oraz Alon Goldman, przewodniczący Związku Żydów Częstochowian w Izraelu. Oprócz występu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego, będzie miało miejsce również symboliczne złożenie kwiatów. Organizatorem obchodów jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Częstochowie oraz Muzeum Częstochowskie.

-Na mocy rozporządzenia wydanego przez stadthauptmanna Richarda Wendlera, 9 kwietnia 1941 roku, w Częstochowie utworzono getto, którego mieszkańcami byli Żydzi z Częstochowy i okolic. Jego obszar wyznaczały od północy ulice Kawia, Kiedrzyńska i Jaskrowska, od południa ulice Fabryczna (obecnie Mielczarskiego), Narutowicza (obecnie Krakowska) i Strażacka, od wschodu rzeka Warta, a od zachodu tory kolejowe. Obszar getta obejmował w dużej części terytorium przedwojennej żydowskiej dzielnicy.
Likwidację getta rozpoczęto 76 lat temu, 22 września 1942, dzień po jednym z najważniejszych żydowskich świąt – Jom Kippur. Ostatecznie zakończyła się ona w nocy z 7 na 8 października – przypomina Urząd Miasta Częstochowy.

  • pn
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły